Preskoči na glavni sadržaj

Hrvatski filmovi na 33. izdanju festivala u Cottbusu

U sklopu ovogodišnjeg, 33. izdanja Festivala istočnoeuropskog  filma u Cottbusu, u raznim će se programskim sekcijama prikazati osam hrvatskih filmova, a jedan će se projekt predstaviti i u sekciji cocoPitch koprodukcijskog sajma Connecting Cottbus. Festival se u njemačkom gradu odvija od 7. do 12. studenog. 

U službenom natjecateljskom programu kratkometražnih filmova natječu se čak dva hrvatska filma. Jedan od njih je Prava istine priče o šori redateljice i scenaristice Andree Slaviček, koja trenutno razvija svog prvi dugometražni film u sklopu canneske rezidencije. Film je svjetsku premijeru imao u sklopu paralelnog programa Tjedan kritike Filmskog festivala u Cannesu, a otad je prikazan na mnoštvu međunarodnih festivala. Prava istina priče o šori realizirana je u produkciji Antitalenta, te u koprodukciji Udruge Blank i kuće Fractal 7 (Španjolska). Producentica je Katarina Prpić.

Drugi film nosi naziv Dječak, a djelo je redatelja i scenarista Hrvoja Mabića. Film se dosad prikazao u natjecateljskom programu Međunarodnog filmskog festivala u Varšavi te na Motovun Film Festivalu. Dječak je nastao u produkciji Studija dim, u koprodukciji s Interfilmom. Producentice su Marina Andree Škop i Darija Kulenović Gudan, a koproducent je Ivan Maloča

Hrvatsku produkciju u natjecateljskom programu dugometražnih naslova predstavlja kuća 4 Film, koja je koproducirala znanstveno-fantastični film o odrastanju, M redatelja Vardana Tozije. Film se dosad publici predstavio na makedonskom festivalu Cinedays. Glavni producent je Darko Popov (Fokus Pokus Film, Sjeverna Makedonija), a hrvatska koproducentica je Anita Juka. Jednu od uloga u filmu nosi i hrvatska glumica Bojana Gregorić Vejzović

U natjecateljskom programu namijenjenom filmovima za mlade (U18 Youth Film Competition), koji čine devet naslova o traganju mladih ljudi za svojim identitetom, prikazuje se Ekskurzija, dugometražni prvijenac redateljice i scenaristice Une Gunjak, koji je realiziran u koprodukciji s hrvatskim Nukleus filmom, a čiji je koproducent Siniša Juričić. Film je svjetsku premijeru imao u kolovozu, u sklopu Filmskog festivala u Locarnu, gdje je i osvojio posebno priznanje u programu The Concorso Cineasti del presente. Film se nalazi u užem izboru za nominaciju za Europsku filmsku nagradu, a osim toga riječ je o bosanskohercegovačkom kandidatu za nominaciju za nagradu Oscar. 

U programu Spectrum prikazuju se tri hrvatska filma, od kojih su dva realizirana u manjinskoj koprodukciji. Tu je najnoviji dokumentarni film Gorana Devića, Što da se radi?, koji je svjetsku premijeru imao ljetos na Sarajevo Film Festivalu. Film je producirao Hrvoje Osvadić (Petnaesta umjetnost). 

Lost Country Vladimira Perišića publici u Cottbusu također se predstavlja u sklopu programa Spectrum. Film, koji je srbijanski kandidat za nominaciju za nagradu Oscar, realiziran je u koprodukciji s hrvatskom Kinoramom, a koproducentica je Ankica Jurić Tilić. Filmu predstoji projekcija na festivalu Mostra de València, a premijeru je imao u sklopu programa Tjedan kritike 76. Međunarodnog filmskog festivala u Cannesu. U filmu, između ostalih, glume i Marija Škaričić te Duško Valentić.

Manjinska hrvatska koprodukcija Između revolucija Vlada Petrija također je dio programa Spectrum. Hrvatski koproducent je Oliver Sertić, Restart. Između revolucija je na ovogodišnjem Berlinaleu osvojio FIPRESCI nagradu za najbolji film iz programa FORUM, a ovih dana se prikazuje na Međunarodnom festivalu dokumentarnog filma Ji.hlava. 

U sekciji namijenjenoj filmovima za djecu (Children's Film) prikazuje se Dnevnik Pauline P. Nevena Hitreca. Film, koji je nastao pod okriljem kuće Jaka produkcija, temelji se na istoimenom dječjem romanu, ujedno i školskoj lektiri za treći razred osnovne škole, autorice Sanje Polak. Producent filma je Jure Bušić (Jaka produkcija). Film, koji i dalje putuje svjetskim festivalima, ovog je proljeća bio u redovnoj  kinodistribuciji u Hrvatskoj te ga je na velikom platnu pogledalo sveukupno preko 86 tisuća gledatelja. Film je dobio preporuku Ministarstva znanosti i obrazovanja za prikazivanje osnovnoškolcima. Dnevnik Pauline P. dostupan je za gledanje i na streaming servisu Netflix. 

Osim toga, projekt dugometražnog igranog filma Noćni valovi redatelja Filipa Herakovića i producenata Tamare Babun i Matije Drnikovića iz kuće Wolfgang&Dolly, predstavit će se u sekciji cocoPitch koprodukcijskog sajma Connecting Cottbus, koji se odvija u sklopu Festivala istočnoeuropskog filma u Cottbusu. Projekti iz pitching sekcije imat će priliku osvojiti nagrade u novcu, postprodukciji ili daljnjem razvoju. Jedna od nagrada je i pod pokroviteljstvom Hrvatskog audiovizualnog centra (HAVC Project Development Award), a podrazumijeva 5 tisuća eura za daljnji razvoj projekta. 

×
Ova internetska stranica koristi kolačiće (cookies) za potrebe analize statistike posjeta. Pri tome se ne prikupljaju niti obrađuju osobni podaci. Korištenjem stranice prihvaćate i njene uvjete korištenja.