Hrvatski filmovi i projekti na 63. festivalu u Solunu
Dva će se hrvatska filma i četiri manjinske koprodukcije prikazati u sklopu raznih sekcija 62. izdanja Međunarodnog filmskog festivala koji se u grčkom Solunu odvija od 3. do 13. studenog. Osim toga, hrvatska produkcija predstavlja se i u sklopu industrijskog dijela festivala - Agora.
Višestruko nagrađivani dugometražni igrani prvijenac Jurja Lerotića, Sigurno mjesto, prikazuje se u sklopu natjecateljskog djela programa Meet the Neighbours. Film, koji je svjetsku premijeru imao na prestižnom festivalu u Locarnu, na kojem je osvojio čak tri nagrade, nedavno se ovjenčao i posebnim priznanjem na Zagreb Film Festivalu, a osim u Solunu, slijedi mu i projekcija u njemačkom Cottbusu na Festivalu istočnoeuropskog filma. Sigurno mjesto je nacionalni kandidat za nominaciju za nagradu Oscar.
Film je nastao u produkciji kuće Pipser, a producentica je Miljenka Čogelja. Koproducenti su Saša Ban i Nevenka Sablić (Zelena zraka). Sigurno mjesto u hrvatska kina stiže 3. studenog.
U istom programu, u nenatjecateljskom djelu, prikazuje se i hrvatska manjinska koprodukcija, ukrajinski film Vizija leptira Maksyma Nakonechnyija. Film je imao svjetsku premijeru u sklopu programa Izvjestan pogled ovogodišnjeg Filmskog festivala u Cannesu. Otad je prikazan na mnoštvu međunarodnih festivala, a nedavno je ovjenčan i nagradom na 13. izdanju festivala u Odesi. Film je nastao u produkciji ukrajinske kuće Tabor Production, u koprodukciji s hrvatskim 4Filmom, češkim MasterFilmom i švedskim Sisyfos Film Productionom. Hrvatska koproducentica je Anita Juka.
Još se jedan dugometražni prvijenac hrvatskih autora predstavlja u Solunu, i to u sklopu programa Balkan Survey. Riječ je o filmu Stric Davida Kapca i Andrije Mardešića, u kojem naslovnu ulogu tumači Miki Manojlović, a uz njega glume Ivana Roščić, Goran Bogdan i Roko Sikavica. Film je dosad prikazan na 15-ak festivala diljem svijeta te broji devet nagrada i priznanja. Stric nastaje u produkciji kuće Eclectica u suradnji sa Sense Productionom iz Beograda. Producenti su Ivan Kelava i Tomislav Vujić, dok je koproducent Milan Stojanović. Stric u domaća kina stiže 1. prosinca.
Isti program broji još dvije manjinske hrvatske koprodukcije: Dani suše redatelja Emina Alpera (hrvatska koproducentica je Anita Juka, 4Film) i Najsretniji čovjek na svijetu Teone Strugar Mitevske (hrvatska koproducentica je Vanja Sremac, Terminal 3). Oba filma svjetske premijere imali su na najprestižnijim svjetskim festivalima - Dani suše u Cannesu, a Najsretniji čovjek na svijetu na venecijanskoj Mostri.
Sekcija Next Gen posvećena mladima predstavlja film Ljeto kada sam naučila letjeti Radivoja Andrića, koji nastaje u koprodukciji s hrvatskom Kinoramom (koproducentica je Ankica Jurić Tilić). Film o odrastanju, koji se gotovo u cijelosti snimao na otoku Hvaru, upravo se prikazuje u kinima diljem zemlje te ga je u 12 tjedana prikazivanja, prema podacima na BoxOffice.hr pogledalo više od 30.000 ljudi. Osim toga, Ljeto nastavlja svoj festivalski život, pa mu u studenom, osim u Solunu, slijede projekcije i u Cottbusu (Festival istočnoeuropskog filma), Luksemburgu (CinEast) te u Tallinnu (Black Nights).
Cijeli program festivala u Solunu možete pronaći ovdje.
Osim toga, industrijski dio festivala, Agora, također predstavlja hrvatsku produkciju. U sklopu platforme namijenjene filmovima u razvoju (Work in Progress), sudjeluju i projekti nastali u manjinskim hrvatskim produkcijama. Riječ je o srpskom projektu Žal (Sweet Sorrow) redatelja i scenarista Koste Đorđevića, producenta Miloša Ivanovića (Kinematografska kuća) i koproducentice Ivane Marinić Kragić (Marinis Media) te o projektu slovenskom projektu Promatranje (Observing) redatelja i scenarista Janeza Burgera, scenarista Srđana Koljevića, producenata Mihe Černeca i Jožka Rutara (Staragara) te koproducenata Lane Matić i Borisa T. Matića (Propeler film). Ostali koproducenti su Igor Prinčič iz Transmedije (Italija) i Robert Jazadziski iz Kaval Filma (Sjeverna Makedonija).
Popis svih projekata možete pronaći na ovoj poveznici.
Međunarodni filmski festival u Solunu (Thessaloniki International Film Festival) jedan je od najstarijih u Europi. Osnovan je 1959. godine i jedno je od najvažnijih mjesta za promociju regionalnih kinematografija. Ovogodišnje, 63. izdanje, održat će se od 3. do 13. studenog na nekoliko festivalskih lokacija, a dio programa bit će dostupan i online. Festival publici nudi izbor od 199 dugometražnih i 68 kratkometražnih filmova.