Preskoči na glavni sadržaj

Slobodna zona: priznanja filmovima Snajka: Dnevnik očekivanja Tee Vidović Dalipi i Što da se radi? Gorana Devića 

Na svečanoj dodjeli nagrada festivala Slobodna zona u Beogradu slavila su dva hrvatska naslova. Jedan od njih je dugometražni prvijenac autorice Tee Vidović Dalipi, Snajka: Dnevnik očekivanja, koji je osvojio posebno priznanje sekcije Prva dva koraka, a drugi je Što da se radi? Gorana Devića koji je osvojio posebno priznanje regionalne konkurencije, Horizonti Balkana. 

Dugometražni dokumentarni film Snajka: Dnevnik očekivanja autorice Tee Vidović Dalipi nastao u produkciji zagrebačkog Restarta ovjenčan je posebnim priznanjem u sekciji Prva dva koraka ovogodišnjeg, 19. izdanja festivala Slobodna zona u Beogradu. 

"Svoj debitantski dokumentarac autorica razvija kroz narativ vlastitog braka, vješto pokrećući dijalog koji premošćuje kulture i tradicije na veoma jedinstven i osoban način," stoji u obrazloženju žirija programa Prva dva koraka. 

Film Snajka: Dnevnik očekivanja 14. studenog stiže u kina diljem Hrvatske. 

Snajka: Dnevnik očekivanja je participativno-opservacijski dokumentarac o hrvatsko-romskom paru, Tei i Mirsadu, njihovoj kćerki Fridi i pokušaju zajedničkog života, razapetog između pritisaka obitelji i kompromisa na koje su oboje spremni pristati.

Film je nastao u produkciji Restarta, u koprodukciji s talijanskim Stefilmom, Al Jazeerom Balkans i kosovskim Möbiusom. Producent filma je Oliver Sertić (Restart), dok su koproducenti Stefano Tealdi (Stefilm) i Bujar Kabashi (Möbius), uz TV kuću Al Jazeera Balkans.

Posebno priznanje osvojio je i dugometražni dokumentarni film Što da se radi? Gorana Devića i producenta Hrvojea Osvadića (Petnaesta umjetnost), u okviru regionalnog natjecanja Horizonti Balkana, "za  izuzetnu upornost i dosljednost pri slikanju portreta tranzicije, u filmu koji budi empatiju i upozorava na surovost dugo iščekivanog liberalnog kapitalizma".

Priča je to o Željku, šefu sindikata Tvornice vagona Gredelj. Njegov zamjenik Mladen počinio je samoubojstvo nakon velikih javnih prosvjeda i sukoba unutar sindikata. Željko je rastrzan između krivnje koju osjeća zbog Mladenove smrti i očekivanja radnika da povedu štrajk koji bi trebao osujetiti vladine planove po nalogu EU da tvrtku pošalje u stečaj. 

Film Što da se radi? se trenutno prikazuje na 33. izdanju Festivala istočnoeuropskog  filma u Cottbusu, a svjetsku premijeru imao je na Sarajevo Film Festivalu. 

Osnovan 2005. godine, Festival Slobodna zona je otvorio prostor za debate, promociju, preispitivanje i razumijevanje ljudskih prava i srodnih pitanja, društvenih pojava i problema u svetu i regiji. Od samog početka ohrabruje publiku da preispita svoje vrijednosti, predrasude i podjelu odgovornosti u socijalnom i kulturnom kontekstu u kojem živi. Festival u prosjeku prikazuje 30 do 40 igranih i dokumentarnih angažiranih filmova iz cijelog svijeta nagrađenih na prestižnim svjetskim festivalima. Festival se od 2013. godine odvija istovremeno u tri grada (Beograd – Novi Sad – Niš), a ove godine trajao je od 31. listopada do 5. studenog. 

×
Ova internetska stranica koristi kolačiće (cookies) za potrebe analize statistike posjeta. Pri tome se ne prikupljaju niti obrađuju osobni podaci. Korištenjem stranice prihvaćate i njene uvjete korištenja.