Preminuo multimedijalni umjetnik Marijan Crtalić
U ponedjeljak, 26. listopada, u 53. godini života, preminuo je sisački akademski slikar i multimedijalni umjetnik Marijan Crtalić. U umjetničkoj se karijeri najviše bavio ambijentalnom instalacijom, fotografijom, videom te posebno performansima po kojima je i bio poznat. U njegovom bogatom umjetničkom opusu nalazi se i nekoliko dokumentarnih filmova, a ostvario je i manje uloge u igranim i eksperimentalnim djelima.
Marijan Crtalić rođen je 8. svibnja 1968. godine u Sisku. Diplomirao je slikarstvo na Akademiji likovnih umjetnosti u Zagrebu 1992. godine u klasi profesora Vasilija Jordana. Iako je bio izvrstan slikar, u umjetničkoj se karijeri više bavio ambijentalnom instalacijom, fotografijom, videom te posebno performansima po kojima je i bio poznat. S vremenom se nametnuo kao jedan od najistaknutijih predstavnika novijeg umjetničkog aktivizma u Hrvatskoj.
Iako je uglavnom radio u Zagrebu, zadnje mjesece svog života proveo je u svom rodnom gradu Sisku oko kojeg je i razvio veliki dio svog opusa. Crtalić je od 2007. godine radio na projektu 'Nevidljivi Sisak' koji se zasnivao na umjetničkom i aktivističkom djelovanju u vezi s kulturnom revitalizacijom grada, a 2015. osnovao je istoimenu umjetničku organizaciju. Godine 2014. organizirao je multimedijalnu manifestaciju Festival Željezara u Sisku, koja se u manjem obimu održala i ove godine tijekom rujna i listopada.
Marijan Crtalić je 2009. godine snimio film Industrijski raj, koji je na 4. Reviji dokumentarnog filma Fibula osvojio nagradu publike. Film tematizira odnos recentnog hrvatskog sustava vrijednosti spram kulturne baštine nastale suradnjom radnika i umjetnika u okviru likovnih kolonija u sisačkoj Željezari 70-ih i 80-ih godina prošlog stoljeća.
Crtalićev dokumentarni rad Prijelaz između eona prikazao se na prošlogodišnjem, 14. izdanju Revije dokumentarnog filma Fibula, te na 5. izdanju PRESS film festivala, a njegovoj najrecentniji uradak Pandemija bio je dio programa ovogodišnjeg, 6. PRESS film festivala.
Osim toga, Crtalić je ostvario i nekoliko filmskih uloga: u dugometražnom igranom filmu Davora Žmegača Prezimiti u Riju (2002.), te u kratkometražnim eksperimentalnim filmovima Detourious Galeba Vekića (2010.), Pola sata Borisa Greinera (2010.) i igranom Planktoni Zdravka Mustaća (2005.).
Bio je član Hrvatskog društva likovnih umjetnika, Hrvatske zajednice samostalnih umjetnika te Hrvatske udruge likovnih umjetnika Split, čiji je član postao ove godine. Crtalić je dobitnik mnogih priznanja i nagrada.
Naslovna fotografija: Marijan Crtalić
(*fotografija je preuzeta sa stranice Hrvatske udruge likovnih umjetnika Split)