Preskoči na glavni sadržaj

Preminuo glumac Krunoslav Šarić

Kazališni, televizijski i filmski glumac Krunoslav Šarić preminuo je u Zagrebu 12. lipnja, u 79. godini života. 

Krunoslav Šarić rođen je 1944. godine u Derventi. Nakon srednje škole upisao je studij glume na Akademiji dramske umjetnosti u Zagrebu, koji završava 1969. godine u klasi Koste Spaića.

Nakon diplome radi u Kazalištu Marina Držića u Dubrovniku, prvo kao vanjski suradnik, a onda kao stalni član glumačkog ansambla sve do odlaska u Zagreb 1983. godine, kada postaje stalni član Drame HNK u Zagrebu, gdje radi sve do odlaska u mirovinu 2010. godine.

Nakon sjajnih uloga u dubrovačkom teatru i dolaska u Zagreb, njegova prva predstava u Drami HNK je bila "Šteta što je kurva", Johna Forda, u režiji Georgija Para. Igrao je Vasquesa, prijetvornog Španjolca i ubojicu. Tom ulogom je osvojio i publiku i kritiku i dobio nagradu Vladimira Nazora.

Među nagradama i priznanjima koje je osvojio tijekom bogate karijere je i ona Hrvatskog glumišta za svekoliko umjetničko djelovanje (2019.), kao i nagrada Mila Dimitrijević Hrvatskog narodnog kazališta u Zagrebu za ulogu Mefista u "Faustu" (2000.)

Odigrao je bezbroj uloga, i većih i manjih, od rola u suvremenim domaćim komadima kao što su: Redatelj u "Aixaiji", Radovana Ivšića, Krđo u Božićevim "Kurlanima", Burian u "Mori" Tomislava Bakarića, Daut u Gundulićevu "Osmanu", Ban Josip Jelačić u Fabrijevoj "Berenikinoj kosi", Niko u Vojnićevu "Ekvinociju", Dundo Maroje u Držićevoj istoimenoj komediji, do uloga u klasicima svjetske literature poput Postumusa Leonatusa u "Cymbelinu" Shakespearea,  Jeshue Ha Nocrija u "Majstoru i Margariti" Bulgakova, Don Pedra Tenoria u "Seviljskom zavodniku i kamenom uzvaniku" Tirsa de Moline, Macduffa u "Macbethu" Shakespearea i mnogim drugima. 

Premda do kraja svojeg umjetničkog djelovanja Kruno Šarić nije odustao od zahtjevnih kazališnih projekata, istodobno je ostvario na desetke filmskih i televizijskih uloga, među kojima su filmovi Sokol ga nije volio Branka Schmidta (1988.), Ljeto za sjećanje Brune Gamulina (1990.), Krhotine – Kronika jednog nestajanja Zrinka Ogreste (1991.), Vukovar se vraća kući Branka Schmidta (1994.), Garcia Dejana Šoraka (1999.), Sto minuta slave Dalibora Matanića (2004.), Duh babe Ilonke Tomislava Žaje (2011.), Dnevnik Diane Budisavljević Dane Budisavljević (2019.) i mnogi drugi, te serije Dosije (1986.), Odmori se, zaslužio si (2006.), Mamutica (2009.), Dolina sunca (2009. - 2010.), Zora dubrovačka (2013.-2014.), General (2019) i druge. 

×
Ova internetska stranica koristi kolačiće (cookies) za potrebe analize statistike posjeta. Pri tome se ne prikupljaju niti obrađuju osobni podaci. Korištenjem stranice prihvaćate i njene uvjete korištenja.