Predstavljen program 22. Liburnia Film Festivala: u konkurenciji 20 domaćih dokumentaraca
U svom 22. izdanju, Liburnia Film Festival donosi bogat filmski, edukacijski i razgovorni program. Festival će se održati od 27. do 31. kolovoza, a u konkurenciji za festivalske nagrade nalazi se čak 20 recentnih domaćih dokumentarnih filmova, od čega dva imaju svjetske, dva hrvatske i dva festivalske premijere.
Program su na Ljetnoj pozornici, u Vili Antonio i Lounge baru Monokini u Opatiji, najavile Karolina Hrga, Nika Petković, Mirela Pašić i Hana Galogaža Lanča na konferenciji za medije.
Festival otvara dirljiva obiteljska priča Naša djeca (Factum, 2024.), film na kojem je redatelj Silvestar Kolbas radio 10 godina i za koji je na nedavno završenom 71. Pulskom filmskom festivalu dobio Zlatnu arenu za režiju i montažu, otvorit će u utorak, 27. kolovoza, 22. Liburnia Film Festival.
Lički krajolik i obiteljsko-žensku perspektivu na Liburniju će donijeti Ana Hušman dokumentarno-eksperimentalnim ostvarenjem Radije bih bila kamen (Pangolin, 2024.) za koji je u Puli primila nagradu "Vedran Šamanović".
Obitelj je tema još dva filma u konkurenciji Liburnia Film Festivala, Geni moje djece (Zagreb film, 2024.) Vladimire Spindler i Put kojim idemo (Kinoklub Split, 2024.) Tee Radić. Spindler se bavi ženskom emancipacijom kroz četiri generacije umjetničke obitelji, a Radić prati životnu dinamiku i obiteljske odnose nakon raspada bračne zajednice.
Priliku da još jednom osvoje neku od osam festivalskih nagrada opet će imati Karla Crnčević s filmom Zemlja za nas (Zagreb film, 2024.) koji donosi priču o skupini žena koje žive na Braču te ne vjeruju u privatno vlasništvo ni u hijerarhiju, zajednicom upravljaju direktnom demokracijom, i bave se poljoprivredom na ekološki način, zatim Goran Dević koji se u Što da se radi? (Petnaesta umjetnost, 2023.) bavi posljedicama tranzicije našeg društva na pojedince, u ovom slučaju na radnike Tvornice vagona Gredelj, potom istarski redatelj, snimatelj i Elvis Lenić koji je za Brod (Kinematograf, 2023.), priču o usponu i padu Uljanika, primio nagradu za najbolji međunarodni dokumentarni film u Jihlavi, te mladi redatelj Toni Jelenić koji u konkurenciju za nagrade ulazi s dva kratkometražna portreta Brdo stvari (ADU, 2024.) i Hrvatska kuća (ADU, 2024.).
Ovogodišnje izdanje festivala prikazat će mnoštvo filmova mladih autora:. Film Motel (Kadromat, 2023.) o objektu Plitvice, koji se nalazi na autocesti kraj Zagreba te broji 40 zaposlenih i nula gostiju, Filipa Mojzeša imat će hrvatsku premijeru.
Premijerno u Hrvatskoj na velikom platnu Ljetne pozornice u Opatiji bit će prikazan i film Neptunova Nevera (SIRENA4REEL, LEWA productions i 2k4k, 2024.) u kojem je Katarina Stanković zabilježila zanimljive rasprave i razmišljanja o prošlosti, sadašnjosti i budućnosti šarolike grupe likova koja se našla na otoku Visu.
Gledat će se i Oda (Kinoklub Zagreb, Medeja Media, 2024.) Mije Maros Živković, koja je za svoje ostvarenje koje se bavi ženskim reproduktivnim zdravljem dobila Posebno priznanje na Gledalištu Kinokluba Zagreb. Zanimljivu igru s mogućnostima sveprisutn(ij)e umjetne inteligencije u Opatiju će donijeti Luka Duvančić u filmu Sjećanja u polaroidima (Kinoklub Zagreb, 2024.). U Grand Prizeu (ADU, 2024.) Anje Koprivšek publika će upoznati trans muškarca Tea koji pokušava pronaći svoje mjesto na rastućoj zagrebačkoj ballroom sceni. U kratkometražnom filmu Kuće bez krovova (Udruga Blank, 2023.) Jakov Torić donosi intiman osvrt na život u Hrvatskoj. Predah od teških, ali važnih društvenih tema, LFF-ova publika moći će pronaći u duhovitim razgovorima Eme i Maje, dviju vjernih pratiteljica turskih sapunica, u filmu 1001 noć (Eclectica, 2023.) Ree Rajčić.
Mlada autorica, Lucija Brkić, koja se ponovno vraća na LFF, snimila je film U tranzitu (ADU, 2024.), koji donosi priču o migrantima i riječkoj aktivistici i svjetskoj putnici Tinki koji su se u potrazi za boljim sutra zatekli na riječkom željezničkom kolodvoru. Tu si negdje (Kinoklub Zagreb, 2024.) Sebastijana Borovčaka kroz duge kadrove upoznat će LFF-ovu publiku sa svojim obitelji, a posebice bakom koja ima uznapredovalu demenciju.
Nakon dijagnoze Parkinsonove bolesti i početnog straha od razvoja simptoma nedavno preminuli konceptualni umjetnik Ivan Faktor odlučio je vizualizirati vlastitu bolest snimajući kamerom mobitela sve oko sebe, čime je nastao film Bol (Sve gore i gore, 2024.). David Lušičić opet je pronašao sjajnog protagonista za svoj film: razgovor s Danilom Travaljom, jednim od posljednjih časnika koji su služili na brodu Galeb publika će moći pogledati u filmu Galeb (Greta Creative Network, 2024.).
Predstavnice LFF-a, objasnile su kako će na Ljetnoj pozornici u dva večernja programska slota, osim filmova u konkurenciji za osam festivalskih nagrada (najbolji film, najbolji regionalni film, najbolja režija, montaža, kamera, dizajn zvuka, nagradu kritičara “Dragan Rubeša” te nagrada publike), biti prikazani i filmovi nastali tijekom prošlogodišnje Restartove Škole dokumentarnog filma, a koji će na LFF-u imati festivalsku premijeru. Radi se o filmovima Sretna nova godina Margarite Vlaović i Cijeli dan nisam stala Klare Berdais.
"Nastavljamo s našim uspješnim edukacijskim programima koji djecu uvode u svijet filma (Filmska početnica), amaterima omogućuju da izrade svoj prvi film (Prvi put snimam), a profesionalcima da izbruse svoja filmska ostvarenja (LFF Rough Cut)," najavila je Nika Petković, voditeljica edukacijskih programa Liburnia Film Festivala. Prijave na sve edukativne programe su u tijeku putem LFF-ove internetske stranice.
Petković je iskoristila i priliku da naglasi kako Udruga Liburnia Film Festival cijelo ljeto kroz program Slučajnih kina i Liburnia uplovljava donosi dokumentarce na neobične lokacije u Rijeci, ali i šire. Najavila je tri uplovljavanja skorijeg datuma - u dvorištu ispred Srpskog kulturnog društva Prosvjeta u Gomirju, u četvrtak 25. srpnja u 21 sat, bit će prikazan dokumentarni film Da je meni ono što mi nije redateljice Višnje Skorin, u utorak, 30. srpnja, na trgu u Iki održat će se projekcija prošlogodišnjeg dobitnika nagrade publike, dokumentarnog filma El-Shatt - nacrt za utopiju Ivana Ramljaka, a dan kasnije Ramljakov El Shatt bit će prikazan u kinu Vladimir Nazor u Malom Lošinju.
Mirela Pašić, LFF-ova dugogodišnja koordinatorica volontera, pozvala je sve zainteresirane da se pridruže LFF-ovom timu na nekoj od volonterskih pozicija, a prema svojim interesima i mogućnostima. Poziv za volontere otvoren je do 10. kolovoza.
"Festival će se osim na Ljetnoj pozornici, odvijati još i u Vili Antonio gdje će biti prikazan popratni filmski program te u Lounge baru Monokini, novoj festivalskoj lokaciji, koji će preuzeti ulogu festivalskog kornera 22. Liburnia Film Festival i ugostiti razgovorni i neformalni dio programa," objasnila je Hana Galogaža Lanča, festivalska glasnogovornica. Dodala je kako je sav popratni program koji će se odvijati u Villi Antonio i Monokiniju besplatan za posjetitelje, dok će za program koji će se održavati na Ljetnoj pozornici biti potrebno nabaviti ulaznicu.
Ovogodišnje, 22. izdanje festivala podržavaju Grad Opatija, Hrvatski audiovizualni centar, Društvo hrvatskih filmskih redatelja, Primorsko-goranska županija, AJB Doc Festival, Turistička zajednica Grada Opatije, AVC grupa, ACER Hrvatska i mnogi drugi prijatelji festivala. Program razvoja organizacije podržava Zaklada Kultura Nova. Festival organizira Udruga Liburnia film festival, suorganizator je Restart, a partner Festival Opatija.