Preskoči na glavni sadržaj

Počinje 16. PSSST! Festival nijemog filma

PSSST! Festival nijemog filma počinje u četvrtak, 3. studenog, a završava u subotu, 5. studenog, s proglašenjem pobjednika. Centar za kulturu Trešnjevka tako će po šestnaesti puta postati okupljalište poklonika jedinstvene nijemofilmske poetike. Ulaz je na sve projekcije besplatan.

Kao i dosadašnjih godina, natjecateljski program 16. PSSST! Festivala nijemog filma sadržava razne stilove, rodove, žanrove i filmske tehnike iz 11 svjetskih zemalja: Rusije, Hrvatske, Egipta, Španjolske, Njemačke, Argentine, Bugarske, Belgije, Velike Britanije, Slovenije i Maroka. Prijavljeni filmovi i ove su godine stilski heterogeni – od nijemih burleski preko klasičnih igranih filmova do avangardnih filmskih eksperimenata i inovativnih animatorskih postupaka. Popis filmova iz natjecateljskog programa možete pronaći na ovoj poveznici

Festival nudi i poseban program nijemih filmova o Splitu - Hrvatska nijemofilska baština, povodom sto i prve obljetnice prve sačuvane filmske snimke toga grada. Program je na rasporedu u petak, 4. studenog u 18 sati. Posjetiteljima će se predstaviti radovi pionira, ne samo splitskog, već i hrvatskog filmskog snimanja - Josipa Karamana, među kojima se ističe slavna Procesija sv. Duje (1911). Publika će imati priliku vidjeti i kako se u Splitu slavio raspojasani karneval i kako je prošlo kontroverzno otkrivanje spomenika Grguru Ninskom na osporavanoj lokaciji Peristila. Otkrit će se Split pun atraktivnih kulturnih znamenitosti, ali i Split težaka, obrtnika i batelanata. U okolici Splita po arheološkim ostacima Salone gledatelje će provesti arheolog Frane Bulić, a vidjet će se malo i starog Hvara i Makarske. Glazbenu pratnju filmovima pružit će bend Sunrise Session.

Dodatne zanimljivosti u vezi ovih filmskih zapisa u svojem osvrtu nakon projekcije otkrit će dr. sc. Marko Špikić, redoviti profesor s Odsjeka za povijest umjetnosti Filozofskog fakulteta u Zagrebu. Program se održava u suradnji s Hrvatskom kinotekom, odjelom Hrvatskog državnog arhiva. Kustos programa je viši filmski arhivist Juraj Kukoč. Popis filmova iz hrvatske nijemofilmske baštine koji se prikazuju na festivalu možete pronaći na ovoj poveznici. 

Dio programa PSSST! festivala posvećen je indijskom nijemom filmu koji je 20-ih godina prošlog stoljeća cripio teme iz bogate povijesti, književnosti i religijskih tekstova. Već od prvih igranih filmova u Indiji se vidi tendencija ka fantastičnom i magičnom u odabiru priča i likova te, shodno tome, eksperimentiranje sa specijalnim efektima. Dok je u razvoju zapadnog nijemog filma prevladavao interes za povijesne spektakle i biblijske filmove, indijski film pokazuje jasne tendenciju ka žanru koji ćemo nekoliko desetljeća kasnije nazvati znanstvenom fantastikom, a u počecima indijskog nijemog filma može se definirati kao mitološki film. Upravo je otac indijskog filma, Dadasaheb Phalke (1840.-1944.), postavio temelje mitološkog filma, a na ovogodišnjem festivalu prikazuju se dva njegova filma: Raja Harishchandra (1913.) i Kaliya Mardan (1919.). Osim ova dva rana indijska filma, prikazuje se i jedan film iz kasnijega razdoblja nastao u indo-europskoj produkciji, Shiraz: A Romance of India (1928.), njemačkog redatelja Franza Ostena. U ovogodišnju sekciju također je uvršten i jedan recentni dokumentarni film koji govori o povijesnom razvoju nijemog filma u Indiji, Celluloid Man (Shivendra Singh Dungarpur, 2012.).

Program PSSST! Festivala nijemog filma realiziran je uz financijsku potporu Gradskog ureda za kulturu međugradsku i međunarodnu suradnju i civilno društvo grada Zagreba i Hrvatskog audiovizualnog centra, a u suradnji s Hrvatskom kinotekom, odjelom Hrvatskog državnog arhiva.

×
Ova internetska stranica koristi kolačiće (cookies) za potrebe analize statistike posjeta. Pri tome se ne prikupljaju niti obrađuju osobni podaci. Korištenjem stranice prihvaćate i njene uvjete korištenja.