Preskoči na glavni sadržaj

Nagrade u Annecyju: projekt Saima – prizori iz krize srednjih godina nagrađen na MIFA-i; Psihonauti osvojili posebno priznanje na festivalu

Projekt dugometražnog animiranog filma autorskog dvojca koji čine Chintis Lundgren i Draško Ivezić, Saima – prizori iz krize srednjih godina, osvojio je nagradu CICLIC  na Međunarodnom sajmu animiranog filma MIFA, a kratkometražni animirani film koji se na festivalu u Annecyju prikazivao u programu Perspektive, Psihonauti Nike Rada, osvojio je posebno priznanje žirija grada Annecyja. 

Nagrada CICLIC projektu Saima – prizori iz krize srednjih godina donosi financijsku podršku u iznosu od 25.000 eura i dvomjesečnu rezidenciju u francuskom gradu Vendôme.

"Ova nagrada nam jako puno znači, jer je to prva stepenica u financiranju projekta u Francuskoj. CICLIC je prepoznao potencijal našeg projekta između 12 dugometražnih animiranih projekata, što je ogroman uspjeh za hrvatsku i estonsku animaciju, kao i za samu formu dugometražnog animiranog filma uopće. Budući da se radi o projektu filma za odraslu publiku, izazovno ga je nuditi industriji koja je navikla da su dugometražni animirani filmovi isključivo namijenjeni djeci. S ovim projektom ćemo pokušati privući široku publiku jer razrađuje teme koje su relevantne: kriza srednjih godina, međugeneracijska trauma i majčinstvo. Smatramo da će se mnogi moći povezati s time i da će reagirati pozitivno na film jer se radi o komediji, s elementima parodije na horor," rekao je Draško Ivezić, koji uz Chintis Lundgren potpisuje animaciju, režiju i scenarij projekta. 

Saima – prizori iz krize srednjih godina budući je dugometražni animirani film koji je dio istog svijeta kao i drugi, kratkometražni nagrađivani radovi ovog autorskog dvojca: Toomas ispod doline divljih vukova, Manivald i Život s Hermanom H. Rottom te projekta animirane serije u razvoju - Manivald i apsint zečevi

Film ovoga puta prati lisicu Saimu, majku Manivalda, koja otkriva put k prosvjetljenju dok se bori s nevjerom partnera Ludviga i narušenim odnosom sa svojom majkom. 

Projekt nastaje u produkciji hrvatskog Adriatic Animation studija (producenta Draška Ivezića) i estonskog Chintis Lundgreni Animatsioonistuudio (producentica Chintis Lundgren).

Na Međunarodnom festivalu animiranog filma u Annecyju nagrađen je kratkometražni animirani film Psihonauti autora Nike Radasa. Film je osvojio posebno prinanje žirija Grada Annecyja.

Nastao kao dio art terapije Kliničke bolnice Vrapče, proces izrade filma uključivao je pacijente Klinike, koji su osmislili koncept, kreirali scenografiju i posudili glasove likovima. Film vizualizira iskustvo mentalnih bolesti, prikazujući ih kao likove koji napuštaju ljudsko tijelo i um. Psihonaute je producirao Filip Gašparović Melis iz Hrvatske udruge digitalnih umjetnika. 

Naslovne fotografije: ekipa projekta Saima – prizori iz krize srednjih godina s nagradom na MIFA-i; Niko Radas na preuzimanju posebnog priznanja na filmskom festivalu

×
Ova internetska stranica koristi kolačiće (cookies) za potrebe analize statistike posjeta. Pri tome se ne prikupljaju niti obrađuju osobni podaci. Korištenjem stranice prihvaćate i njene uvjete korištenja.