Preskoči na glavni sadržaj

Kratki utorak: najbolji filmovi iz povijesti Oberhausena, drugi dio

U utorak 2. lipnja u kinu Tuškanac u Zagrebu, u 19 i 21 sat biti će prikazana preostala dva od pet programa najboljih filmova iz bogate povijesti filmskog festivala u Oberhausenu, koji su pripremljeni povodom lanjske proslave njegove 60. godišnjice održavanja. Prva tri programa prikazana su na Kratkom utorku prošle godine. 

Filmski festival u Oberhausenu najstariji je, i uz onaj u Clermont-Ferrandu, najznačajniji festival posvećen isključivo kratkom metru na svijetu, koji postoji još od 1954. godine. Krajem 50-ih osnovan je i The Oberhausen Film Archive s idejom sakupljanja svih nagrađivanih filmova kroz godine, koji danas posjeduje više od 1800 naslova na 2600 kopija. Zastupljene su zemlje od Egipta do Zambije, s posebnim naglaskom na Istočnu Europu. Programe najboljih filmova iz arhiva festivala koji zadnjih godinu dana putuju Europom sastavio je direktor The Oberhausen Film Archivea Carsten Spicher koji će ih u utorak osobno najaviti publici. 

Publika će vidjeti nagrađivane radove Zbigniewa Rybczńskog, Mikea Hoolbooma, Matthiasa Müllera i Jordana Belsona, zatim dva bisera jugoslavenskog filma - Druge Zorana Tadića i Hop Jan Vlatka Filipovića, kao i jedan od najboljih videospotova svih vremena, onaj za pjesmu Low grupe R.E.M., u režiji Jamesa Herberta

Prvi program nazvan 'Rubovi SAD-a' po riječima kuratora pokazuje raznolikost pristupa u sjevernoameričkom eksperimentalnom filmu. Američkim radovima su suprostavljeni oni dvojice trenutno najznačajnijih njemačkih eksperimentalnih autora Matthiasa Müllera i Bjørna Melhusa, koji i inače u svojim filmskim opusima transformiraju američke kulturne utjecaje u nešto sasvim novo.   

Program će otvoriti underground animacija Mickey Mouse in Vietnam u kojoj je redatelj Lee Savage neautorizirano poslao najveću Disneyevu zvijezdu na front i tamo se s njom obračunao po kratkom postupku. Ova subverzivna antiratna minijatura osvojila je nagradu na festivalu u Oberhausenu 1970. godine. Nju će slijediti oštra kritka rasizma Oh Dem Watermelons Roberta Nelsona na čijem se soundtracku Steve Reich 'poigrao' s istoimenom folk pjesmom u izvedbi 'oca američke glazbe' Stephena Fostera.

Bit će prikazan i jedan od klasika tzv. vizualne glazbe, film Jordana Belsona World, koji je nagrađen na Oberhausenu 1971. Nedavno preminuli Belson je u 33 apstraktna filma koja je napravio istraživao svjesnost, transcedenciju i prirodu svjetla. Njegovo stvaralaštvo često je nazivano 'kozmičkim filmom', a autor je vrlo rijetko davao intervjue ili objašnjavao svoje filmske postupke tvrdeći da 'filmove ne treba analizirati i pokušavati racionalno razumjeti, nego u njima iskustveno uživati, baš kao u glazbi'.     

Tu je i jedan od najneobičnijih i najboljih videospotova ikad snimljenih, onaj za stvar Low grupe R.E.M, u kojem James Herbert reanimira tri umjetničke slike iz 19. stoljeća američke autorice Elisabeth Gardner i tako stvara erotični koloplet čežnje i želje. Na repertoaru je i jedan od ključnih filmova kanadskog eksperimentalnog filmaša Mikea Hoolbooma koji se u svojim radovima često bavi intimnim problemima gay populacije zaražene AIDS-om. Letters From Home je poetična serija mini-potreta sastavljena od pronađenih snimaka i kućnih videa, bazirana na slavnom govoru gay aktiviste Vite Russa iz 1988.  

Drugi program zove se 'Slobodni radikali' i po Spicherovim riječima predstavlja primjer 'čistog freelance kuratorstva s ciljem skretanja pozornosti na neke filmske uvide u modernitet, progres, tehnologiju i zabavu'. U okviru njega prikazat će se i dokumentarni biser Zorana Tadića Druge, koji prati jedan dan u životu starice u zaseoku Stanari kraj sela Žagara u općini Obrovac, od ustajanja do lijeganja. Tu je i višestruko nagrađivano remek djelo tzv. Sarajevske škole dokumentarnog filma Hop Jan Vlatka Filipovića. Film je snimljen u kamenolomu kraj Pučišća na Braču u kojem radnici na uzvik predradnika iz naslova filma u istoj sekundi moraju udariti u kamen. Radi se o filmu koji slavi ljudski rad, snagu i umijeće, a u isto vrijeme je i komentar tadašnjeg društva. To je prvi film snimljen u bivšoj Jugoslaviji koji je uvršten u arhiv MOMA-e u New Yorku.

Tu je i pobjednički film Oberhausena 1970. Invazija poljskog autora Stefana Schabenbecka, kratka filozofska animacija o utjecaju tehnologije na ljudsku psihu, kao i špica festivala iz 1977. koju je režirao slavni Oskarovac Zbigniew RybczńskiPosljednji film u drugom programu je urnebesni sedmominutni mockumentary Tilla Nowaka The Centrifuge Brain Project. To je priča o ekscentričnom znanstveniku Laslowiczu i njegovu uvjerenju da su ljudi tijekom centrifugalnih vožnji u zabavnim parkovima 30 posto pametniji nego inače. Ozbiljnost i organiziranost kojom autor pristupa vrlo banalnoj i naizgled neizvedivoj temi fascinantna je koliko i tema sama.

Program Kratkog utorka održava se u organizaciji Hrvatskog filmskog saveza, u suradnji s Goethe-Institutom Kroatien i uz podršku Hrvatskog audiovizualnog centra. Ulaz je besplatan. Filmovi se puštaju s 16 (prvi program) i 35mm (drugi program) filmskih kopija, na engleskom su ili imaju engleske titlove.

×
Ova internetska stranica koristi kolačiće (cookies) za potrebe analize statistike posjeta. Pri tome se ne prikupljaju niti obrađuju osobni podaci. Korištenjem stranice prihvaćate i njene uvjete korištenja.