Preskoči na glavni sadržaj

Human Rights Film Festival od 2. do 7. prosinca

Ovogodišnje, 22. izdanje Human Rights Film Festivala održat će se od 2. do 7. prosinca u Kaptol Boutique Cinema, Kinu Kinoteka te mikro-kinu MaMa.

Human Rights Film Festival ove godine donosi tridesetak igranih, dokumentarnih i eksperimentalnih filmova, među kojima se nalaze najvažniji art house filmovi prikazani ili nagrađeni na najznačajnijim svjetskim filmskim festivalima koji su obilježili tekuću filmsku godinu.

Festivalski program, među ostalim, uključuje iščekivani novi film talijanskog redatelja Luce Guadagnina, Queer. Riječ je o adaptaciji kultne novele Williama S. Burroughsa iz 1985. godine, a prati priču američkog emigranta, ratnog veterana Williama Leeja, koji 1950-ih godina u Mexico Cityju započinje vezu s mlađim muškarcem. Igrani film Ljubav u Mumbaiju (All We Imagine as Light) autorice Payal Kapadie, prvi je indijski film nagrađen Grand Prixem na canneskom filmskom festivalu, čime je Kapadia ujedno prva nagrađena indijska redateljica. 

Sjeme svete smokve (The Seed of the Sacred Fig) film je renomiranog iranskog filmaša Mohammada Rasoulofa nagrađenog Specijalnom nagradom žirija u Cannesu i onom Fipresci žirija. U središtu radnje je Iman koji nakon što dobije promaknuće u suca, biva izložen snažnim političkim pritiscima, a njegova obitelj ulazi u središte pažnje. Film je snimljen tajno, što je za iransku kinematografiju već uobičajeno, a predstavlja daljnje sredstvo raspačavanja snimaka proizašlih iz srži građanskog otpora. 

Festivalski program uključuje i novi film nagrađivanog kineskog autora Jia Zhangkea, Nošeni plimom (Caught By The Tides), koji se temelji na snimkama tijekom 22 godine, od kojih su neke iz redateljevih prethodnih filmova, u impresionističkom nelinearnom spoju fikcije i nefikcije. Film je, među ostalima, osvojio nagradu kritike za najbolji međunarodni film u São Paulu, a bio je i u konkurenciji za Zlatnu palmu.

Pored navedenih, ovogodišnji Human Rights Film Festival uključuje i već najavljene filmove: Mariu čileanskog redatelja Pabla Larraina, Phantosmiu najznačajnijeg filipinskog nezavisnog redatelja Lava Diaza, film Youth (Hard Times), središnji dio dokumentarne trilogije Wanga Binga, jednog od najznačajnijih imena svjetske dokumentaristike danas. 22. Human Rights Film Festival donosi i dvije retrospektive: onu redateljice Kelly Reichardt, koja spada u sam vrh svjetskog filma, a koja uključuje pet filmova, kao i program palestinskog redatelja i producenta Kamala Aljafarija koji donosi svih njegovih osam filmova.

Osim filmskog, festival uključuje i popratni, diskurzivni program koji za cilj ima otvoriti aktualne društveno političke teme. Human Rights Film Festival nastaje u organizaciji organizaciji Multimedijalnog instituta (MaMa) i Udruženja za razvoj kulture “URK” (Močvara). Ulaz na kompletan program je besplatan, uz prethodno preuzimanje ulaznica na blagajnama kina. 

Kompletan program možete pronaći na ovoj poveznici.

×
Ova internetska stranica koristi kolačiće (cookies) za potrebe analize statistike posjeta. Pri tome se ne prikupljaju niti obrađuju osobni podaci. Korištenjem stranice prihvaćate i njene uvjete korištenja.