Preskoči na glavni sadržaj

Hrvatski naslovi na 34. izdanju Festivala istočnoeuropskog filma u Cottbusu

Ovogodišnje, 34. izdanje Festivala istočnoeuropskog filma u Cottbusu otvara film Nakon ljeta redatelja Danisa Tanovića (Propeler Film), a u raznim će se programskim sekcijama prikazati još devet hrvatskih filmova, uključujući i manjinske koprodukcije, od kojih će jedna u glavnoj konkurenciji imati svjetsku premijeru. Festival se u njemačkom gradu odvija od 5. do 10. studenog.  

Festival u utorak, 5. studenog, otvara hrvatski film Nakon ljeta oskarovca i dvostrukog dobitnika berlinskog Srebrnog medvjeda Danisa Tanovića i producenata Lane MatićBorisa T. Matića (Propeler Film). 

Film je svjetsku premijeru imao na otvaranju ovogodišnjeg Sarajevo Film Festivala, a nakon toga je uslijedila međunarodna premijera na festivalu u Vancouveru. Nakon ljeta, koji je na prestižnom festivalu u Vašravi ovjenčan i nagradom ekumenskog žirija, nedavno se prikazivao i u Luksemburgu, na CinEastu. Osim toga, film je izabran i za bosanskohercegovačkog kandidata za nagradu Oscar.

Scenarij za film potpisuju Anja Matković, koja je ujedno i glavna glumica, zajedno s Nikolom Kuprešaninom i Danisom Tanovićem. Matković u Cottbus stiže i u ulozi članice međunarodnog žirija, koji dodjeljuje nagrade u glavnim natjecateljskim programima. 

U natjecateljskom programu dugometražnih filmova prikazuje se film Dobra djeca redatelja i scenarista Filipa Peruzovića, scenaristice Nikoline Bogdanović i producentice Tene Gojić (Dinaridi Film), koji se trenutno predstavlja i publici 65. Međunarodnog filmskog festivala u Solunu. Film je svjetsku premijeru imao u natjecateljskom programu 40. izdanja prestižnog festivala u Varšavi.

U istom će programu svjetsku premijeru imati film Obraz crnogorskog redatelja Nikole Vukčevića i hrvatskog koproducenta Darija Domitrovića (Embrio Production). Premijerna projekcija na rasporedu je 7. studenog, uz prisustvo filmske ekipe, koja će sudjelovati na Q&A sesiji nakon filma. 

Film, smješten u Crnu Goru tijekom Drugog svjetskog rata, donosi napetu priču o moralu i ljudskoj žrtvi kroz lik Nura Doke, koji u svojoj kući skriva progonjeno dijete, riskirajući život svoje obitelji. Inspirirani pripovijetkom "Obraz (Legenda o Nuru Doki)" akademika Zuvdije Hodžića, scenarij za film napisali su Ana Vujadinović, Melina Pote i Nikola Vukčević.

U produkciji su sudjelovale crnogorska Galileo Production i zagrebačka kuća Embrio Production, koju predstavlja koproducent i dizajner zvuka Dario Domitrović. 

U sklopu konkurencije dugometražnih filmova prikazuje se i film Među bogovima Vuka Ršumovića i hrvatskih koproducentica Ankice Jurić Tilić i Vanje Sremac (Kinorama). Film je svjetsku premijeru imao u glavnom natjecanju ovogodišnjeg Sarajevo Film Festivala. 

U sklopu natjecanja kratkometražnih filmova, prikazuje se Čovjek koji nije mogao šutjeti redatelja i scenarista Nebojše Slijepčevića te producenata Katarine Prpić i Danijela Peka. Podsjetimo, film je svjetsku premijeru imao na prestižnom festivalu u Cannesu, na kojem je odmah osvojio Zlatnu plamu. Osim toga, film je trenutno u direktnoj utrci za Europsku filmsku nagradu koju dodjeljuje Europska filmska akademija, a nominiran je uz još samo pet filmova iz cijele Europe. Film je ujedno i kvalificiran i za nominaciju za nagradu Oscar Američke akademije umjetnosti i znanosti.

U sekciji Midnight Madness, koja je tradicionalno posvećena žanrovskim filmovima, prožetima akcijom, fantasyjem ili hororom, prikazuje se zombi komedija Šalša redatelja Dražena Žarkovića i producenata Ane Grbac i Damira Terešaka (Maxima Film). Film je u listopadu, na prestižnom festivalu u Varšavi, imao međunarodnu premijeru.

U sekciji Hits, namijenjenoj kino hitovima, prikazuje se manjinska koprodukcija Živi i zdravi Ivana Marinovića i hrvatskih koproducentica Ankice Jurić Tilić i Vanje Sremac (Kinorama). Film se publici prvi put predstavio u glavnoj konkurenciji Filmskog festivala Black Nights u Tallinnu, a nakon toga se nastavio prikazivati na europskim festivalima. 

U posebno kuriranoj sekciji MIOB (Moving Images Open Borders) - inicijative sedam europskih filmskih festivala, za dvije posebne nagrade natječu se kratkometražni dokumentarni film Espi Ivana Grgura (Eclectica) i animirani film Obiteljski portret autorice Lee Vidaković (Jadranska animacija). Potonji film je nedavno uvršten na listu od 12 kratkometražnih animiranih filmova iz cijelog svijeta koji će se "boriti" za francusku nacionalnu filmsku nagradu ​César. 

U sekciji posvećenoj filmovima za djecu i mlade prikazuje se dugometražni igrani film Blok 5 Klemena Dvornika, koji je realiziran u manjinskoj hrvatskoj koprodukciji (hrvatski koproducenti su Katarina Prpić i Danijel Pek, Antitalent). Film je svjetsku premijeru imao na ovogodišnjem  77. Filmskom festivalu u Locarnu.

Osim filmskog, festival u Cottbusu nudi i bogat industrijski program. U sklopu sekciji cocoPitch, Hrvatski audiovizualni centar i ove godine dodijeljuje nagradu najboljem projektu u iznosu od pet tisuća eura za daljnji razvoj. 

Festival u Cottbusu osnovan je 1991. godine i jedna je od najvažnijih manifestacija posvećenih istočnoeuropskom filmu u svijetu. Više detalja pronađite na službenoj stranici Cottbus Film Festivala

×
Ova internetska stranica koristi kolačiće (cookies) za potrebe analize statistike posjeta. Pri tome se ne prikupljaju niti obrađuju osobni podaci. Korištenjem stranice prihvaćate i njene uvjete korištenja.