Preskoči na glavni sadržaj

Hrvatski filmovi u natjecateljskim programima festivala Black Nights u Tallinnu: svjetsku premijeru imat će Pelikan Filipa Herakovića

Dugometražni igrani prvijenac redatelja Filipa Herakovića i producenata Tamare Babun i Matije Drnikovića (Wolfgang&Dolly), Pelikan, svoju će svjetsku premijeru imati u natjecanju debitantskih filmova (First Feature Competition), kao i manjinska koprodukcija Čovjek bez krivnje talijanskog redatelja Ivana Gergoleta (hrvatski producenti su Lana Matić i Boris T. Matić, Propler film). Još čak tri manjinske koprodukcije prikazuju se u natjecateljskim programima za djecu. Ovogodišnje, 26. izdanje Filmskog festivala Black Nights u Tallinnu (PÖFF) održava se od 11. do 27. studenog. 

"Pelikan smo stvarali u vrlo kompliciranim uvjetima, ali i rijetkom zajedništvu i potpisao bih da u takvoj atmosferi radim uvijek. Ovaj film je rezultat sjajnih sinergija, prije svega sa scenaristicom Nikolinom Bogdanović, producentima Tamarom Babun i Matijom Drnikovićem, zatim s glumcem Edijem Ćelićem i direktorom fotografije Tomislavom Krnićem te kompletnom ekipom na snimanju, kao i montažerkom Ivom Ivan. Uzbuđen sam što je Pelikan dospio na ovako prestižni festival i volio bih da ga publika prihvati i prepozna",  rekao je povodom svjetske premijere filma Pelikan redatelj Filip Heraković

Pelikan je drama s elementima komedije i govori o profesionalnom nogometašu Josipu – tumači ga Edi Ćelić, glumac riječkog HNK Ivan pl. Zajc -  kojem je ugrožena karijera nakon ozljede koljena na skijanju. Josipovu priču pratimo dok je on na rehabilitaciji u toplicama, gdje se usred njegovih interakcija s fizioterapeutom, posjete njegove djevojke i najboljeg prijatelja  još snažnije ističe pitanje – tko je on i što od života želi? Da bi otkrio i prihvatio samoga sebe, mora izaći iz vlastite kože. Josip slučajno otkriva prodajnu konferenciju u toplicama i pogrešno ga identificiraju kao Branimira. Josip se odluči poigrati i postati Branimir – prodajni predstavnik usisavača. Počinje istraživati život iz nove perspektive i pritom se dobro zabavlja, no istovremeno kako postaje netko drugi mnoge stvari mu vezane za njega samog postaju sve nejasnije.

Uz Edija Ćelića u filmu, između ostalih, igraju Marko Petrić, Lucija Barišić, Ivan Glowatzky, Tena Nemet Brankov, Stojan Matavulj i Tanja Smoje.

Film, za koji su scenarij napisali Nikolina Bogdanović i Filip Heraković, producirala je zagrebačka produkcijska kuća Wolfgang&Dolly na čelu s producenticom Tamarom Babun i Matijom Drnikovićem.

"Ovo je sjajna godina za hrvatsku filmsku reprezentaciju i silno mi je drago da joj se pridružio i Pelikan. Rad na ovom filmu bilo je jedno vrlo izazovno putovanje u kojem smo u svakom trenutku očuvali osjećaj snažnog zajedništva i radost filmske igre. On će sada pripasti publici, a taj susret očekujemo sa strepnjom i nadom," rekla je producentica Tamara Babun. 

Direktor fotografije je Tomislav Krnić, montažu potpisuje Iva Ivan, za scenografiju je zadužena Željka Burić, kostimografkinja je Dubravka Skvrce, majstorica maske je Matea Katunar, a majstor zvuka je Luka Mustać. Glazbu za film potpisuje Matej Merlić, a dizajner zvuka je Tihomir Vrbanec.

Film je koproducirala portugalska produkcijska kuća 119 Marvila Studios, a partneri u produkciji su i Umjetnička organizacija Plafon te studio za vizualne efekte Poster iz Hrvatske.

Pelikan će svjetsku premijeru imati 19. studenog, u sklopu natjecateljskog programa debitantskih filmova (First Feature Competition), uz još 19 filmova, od kojih se dva prikazuju van konkurencije. Pobjednički će naslov osvojiti 5.000 eura koje osigurala National Geographic. Žiri festivala dodijelit će i dvije posebne nagrade.

Film je nastao uz podršku Hrvatskog audiovizualnog centra (HAVC), Hrvatske radiotelevizije (HRT), Grada Rijeke, odjela za kulturu, Turističke zajednica Istarske Županije. 

Pelikan je jedan od mnogih dugometražnih filmova hrvatskih autora, mahom debitanata, koji će se u narednim mjesecima prikazati u domaćim kinodvoranama. Na to ukazuje i HAVC-ova kampanja Otkrij naš novi film, kojoj je cilj približiti te naslove publici te ih potaknuti da istraže bogatstvo domaće produkcije u kinodvoranama. Sve o kampanji možete pročitati OVDJE.

Osim Pelikana, u natjecanju debitantskih filmova festivala Black Nights u Tallinnu, svjetsku premijeru imat će hrvatska manjinska koprodukcija Čovjek bez krivnje talijanskog redatelja i scenarista Ivana Gergoleta

Radnja filma prati udovicu Angelu koja upoznaje muškarca odgovornog za smrt njezina muža. Kujući osvetu postaje njegova njegovateljica, no ubrzo se gubi u emocionalnom labirintu između istine i laži. Kada krvnik postane vlastita žrtva, osveta napokon može prerasti u oprost i otvoriti vrata novom početku.

Film nastaje u produkciji slovenske kuće Staragara (Miha Černec i Jožko Rutar), u koprodukciji s talijanskom kućom Transmedia Produzione (Igor Prinčič), a hrvatski producenti su Lana Matić i Boris T. Matić (Propeler film). 

Čovjek bez krivnje nastaje uz potporu, između ostalog, Slovenskog filmskog centra, Filmske komisije pokrajine Furlanija Julijska krajina, Hrvatskog audiovizualnog centra i Eurimagesa. 

Tri manjinske koprodukcije u natjecateljskim programima za djecu

Dugometražni igrani film Kapa redatelja Slobodana Maksimovića prikazuje se u sklopu natjecateljskog programa za djecu (Children's Competition). Film, koji je o ožujku svjetsku premijeru imao na festivalu u Luksemburgu (Luxembourg City Film Festival), nastaje u produkciji slovenskog Senca Studija te u koprodukciji hrvatskog Studija dim, Wady Filmsa iz Luxembourga, slovenske (RTV SLO) i slovačke (RTVS Slovačka Radiotelevizija) javne televizije te slovačkog Objectifa. Producentica je Ida Weiss, a hrvatske koproducentice su Marina Andree Škop i Darija Kulenović Gudan.

Kapa se dosad prikazivala ili će se tek prikazati na mnogim festivalima diljem svijeta: Zlín Film Festival, CinEast u Luksemburgu, Festival dječjeg filma u Chicagu, festival BIKY u Busanu, Pulski filmski festival, KinoKino u Zagrebu, Schlingel u Njemačkoj i mnogim drugima. 

U istoj sekciji prikazuje se i Ljeto kada sam naučila letjeti redatelja Radivoja Andrića. Priča je to o odrastanju koju je u scenarij prema istoimenom romanu Jasminke Petrović pretočila mlada scenaristica Ljubica Luković, a režirao Radivoje Andrić kojeg javnost pamti po uspješnim filmovima Munje i Kad odrastem bit ću Kengur. Film je gotovo u cijelosti snimljen na otoku Hvaru u Starom Gradu, Vrboskoj, Dolu i Jelsi, u produkciji glavnog producenta Sense Production iz Srbije i koproducenata, hrvatske Kinorame, bugarskog Art Fešta i slovačke kuće Silverart. Hrvatska koproducentica filma je Ankica Jurić Tilić

Ljeto kada sam naučila letjeti ovjenčan je Nagradom najboljeg europskog filma za djecu na međunarodnom festivalu BUFF u Švedskoj. Na Pulskom filmskom festivalu film je osvojio najvišu ocjenu publike (4, 87) od svih filmova u domaćoj i međunarodnoj konkurenciji, a glumica Snježana Sinovčić nagrađena je Zlatnom arenom za najbolji hrvatski doprinos u manjinskoj koprodukciji. Film koji se ovog ljeta i jeseni prikazivao i u kinima diljem regije, također je prikazan na mnoštvu svjetskih i regionalnih festivala poput  Zlín Film Festival, festivalu BIKY u Busanu i Locarno Film Festivala.  

Oba filma natječu se i za nagradu Europskog udruženja filma za djecu – ECFA (EFCA Competition).

Najmlađa publika festivala Black Nights imat će prilike pogledati i slovensko-hrvatsko koprodukciju, Mišja kuća autora Timona Ledera (hrvatski koproducent je Jure Bušić, Jaka produkcija), u natjecateljskoj sekciji kratkih animiranih filmova (Shorts Kids Animation Competition). Film u kojem se veliki miš suočava se s dilemom - spasiti sebe ili pomoći prijatelju u nevolji, prikazan je na ovogodišnjem Animafestu te na Zlin Film Festivalu, Motovunu i Supertoonu, a osim u Tallinnu, slijedi mu prikazivanje i na DOK Leipzigu.

Filmski festival u Tallinnu Black Nights (PÖFF) je od svog osnutka 1997. godine prerastao u jedan od najvećih filmskih festivala u sjevernoj Europi koji posjeti oko 80.000 gostiju godišnje. Od 2014. posjeduje priznanje FIAPF-a (Međunarodnog saveza udruženja filmskih producenata) za održavanje međunarodnog natjecateljskog programa koji festival stavlja u A kategoriju, zajedno s ostalih 14 festivala u svijetu. 

Osim u Tallinnu, festival se odvija i u gradu Tartu. Cjelovit filmski program bit će objavljen u narednim tjednima na službenoj stranici festivala

×
Ova internetska stranica koristi kolačiće (cookies) za potrebe analize statistike posjeta. Pri tome se ne prikupljaju niti obrađuju osobni podaci. Korištenjem stranice prihvaćate i njene uvjete korištenja.