Hrvatski filmovi na 20. SEEfestu u Los Angelesu

Filmski festival jugoistočne Europe SEEfest, koji se u Los Angelesu održava od 30. travnja do 7. svibnja, prikazat će se mnoštvo hrvatskih filmova, od kojih će tri filma imat će svoje svjetske premijere.
Dvije kratke animirane komedije kuće Zagreb film i producenta Vinka Brešana imat će svoje svjetske premijere upravo na ovom festivalu. Crni dim slutnje animirani je film redatelja i scenarista Damira Šuše koji kroz lutke prati urnebesnu priču o hrvatskoj svemirskoj posadi koji se sprema na novootkriveni rajski planet. Animirani film u 2D stilu Bez efekta Dinka Kumanovića prati uzubdljivo iskustvo jednog slikara s efektom leptira.
Svjetsku premijeru imat će i kratkometražni kriminalistički film inspiriran stvarnim događajem Buleta redateljice Ivane Marinić Kragić nastao je u hrvatsko-rumunjsko-srpskoj koprodukciji Udruge Marinis Media, Set Sail Filmsa i Anchor Filmsa. Na scenariju je s redateljicom radio Nikola Kuprešanin, a producenti su Ivana Marinić Kragić, Miloš Ivanović i Ana Maria Pirvan. Film prati nasilje koje nastane kada mlada novinarka razotkrije priču o mladiću kojeg reketare dileri, a policija ignorira.
Na festivalu bit će prikazan i niz hrvatskih dokumentarnih filmova. Film redatelja i scenarista Igora Ilića Duboki tonovi bavi se zacjeljivanjem psiholoških trauma koje je inženjera zvuka i glazbenika Božu Ilića izazvao zagrebački potres u ožujku 2020. Ovaj film je također produciran u kući Zagreb film producenta Vinka Brešana. Film je inače prošle godine na Liburnia filmskom festivalu osvojio nagradu kritičara "Dragan Rubeša".
Projekt Revenant: Ljudi, mjesta, stvari kratkometražni je dokumentarni film redatelja Tomislava Žaje u kojemu dr. Jeremy Walton i njegov međunarodni tim znanstvenika istražuju ostatke Habsburškog i Otomanskog Carstva u Istanbulu, Beču i Sarajevu kroz osobe, mjesta i stvari. Revenant je istraživanje o postimperijalnoj kulturi financirano sredstvima Europskog istraživačkog vijeća koje se provodi na Filozofskom fakultetu u Rijeci.
Dokumentarni film Naša djeca nastao je kao autobiografski film redatelja i scenarista Silvestra Kolbasa koji se bavi dilemom jednog oca i njegovom odnosu sa svojom djecom od različitih roditelja. Producirao ga je Nenad Puhovski iz kuće Factum. Film je višestruko nagrađivan te je dobio dvije Zlatne arene na prošlogodišnjem Filmskom festivalu u Puli.
Tri filma Akademije dramske umjetnosti u Zagrebu uvrštena su u program ovogodišnjeg SEEfesta. Srednjemetražni dokumentarni film Grand Prize redateljice, scenaristice i producentice Anje Koprivšek prati nekonvencionalni mladi par: Valentinu, koja je talentirana plesačica voguea u Hrvatskoj, i mladog Tea, koji kao početnik traži svoje mjesto. Podršku i inspiraciju pronalazi u Valentini, koja ga podupire u njegovoj tranziciji. Film je na dva festivala prošle godine - Liburnia i ZagrebDox - dobio posebna priznanja. Kratkometražni film Grčke marelice redatelja i scenarista Jana Krevatina, koji je producirao film zajedno s Josipom Gregovom prati Maka i Nadu koji se u jednoj tihoj ljetnoj noći povežu zbog svojeg zajedničkog makedonskog podrijetla. Film je sudjelovao na nekoliko festivala, uključujući i GoShort u Nizozemskoj početkom travnja.
Tu je i kratkometražni dokumentarni film I tako još jedna autorice Karle Jelić, koji je realiziran u produkciji Akademije dramske umjetnosti. Za kameru je bila zadužena Dora Čaldarović, za montažu Nina Karaman, a za oblikovanje zvuka Ema Veseljak. Producentica je Natalie Dech. Film je nedavno premijerno predstavljen na ZagrebDoxu, a projekcija na SEEFesti bit će mu međunarodna premijera. Film, kroz priču Vide Skerk, koja je zbog seksualnog uznemarivanja profesora na Akademiji dramske umjetnosti u Zagrebu odlučila studij nastaviti u Londonu, prikazuje kako društvo tretira žrtve seksualnog nasilja.
Još jedan animirani film uvršten u SEEfest je Obiteljski portret, stop-motion povijesna drama redateljice, scenaristice i autorice Lee Vidaković. Producent filma je Draško Ivezić (Jadranska animacije / Adriatic Animation), a koproducenti su Jean-François Le Corre (Vivement Lundi!, Francuska) i Nikolina Vučetić Zečević (Biberche production, Srbija). Film je smješten pred raspad Austro-Ugarske i prikazuje tiho nedjeljno poslijepodne u aristokratskom obiteljskom domu, kada Andrasa i njegovu kći Zsofiju iznenadi neočekivan upad Andrasova brata Zoltana i njegove velike obitelji. Obiteljski portret sudjelovao je na već više od 50 festivala i osvojio je preko 10 nagrada i posebnih priznanja, uključujući i Europsku nagradu animacije Emile za najbolje oblikovanje zvuka i glazbu (Zoran Maksimović, Miroslav Jovančić).
Publika na SEEfestu imat će priliku pogledati i animirani film Prozori s južne strane Eugena Bilankova. Film je svjetsku premijeru imao na Animafestu, na kojem je osvojio posebno priznanje, a međunarodnu na festivalu u Annecyju. Film prati kontemplaciju prekida devetogodišnjeg romantičnog odnosa. Zvučna slika filma gradi se dokumentarnim postupcima, a animacijom se ilustriraju psihološki i emotivni prostori tih ‘prekidnih’ razgovora.
Na SEEfestu će biti prikazan i višestruko nagrađivani film (Zlatna palma u Cannesu, dobitnik nagrade Europske filmske Akademije, nagrada Cesar) Čovjek koji nije mogao šutjeti Nebojše Slijepčevića, koji je ove godine bio nominiran i za prestižnog Oscara, i govori o istinitoj priči čovjeka koji se borio za pravdu. Film je realiziran pod okriljem kuće Antitalent, a producenti su Katarina Prpić i Danijel Pek. Koproducentice su Katya Trichkova (Contrast Films, Bugarska) i Noëlle Lévénez (Les Films Norfolk, Francuska), a koproducent je Boštjan Virc (Studio Virc, Slovenija).
Kratkometražni igrani film Tiha redateljice i scenaristice Eve Vidan također se prikazuje u programu festivala. Film prati sramežljivu četrnaestogodišnju Deni koja proživljava obiteljsku i prijateljsku krizu dok traži da bude prihvaćena. Uloge u filmu nose Sara Tudor, Suzana Čizmić, Helena Višić, Antea Tolj, Domina Ančić, Mikula Branjov, Leo Murgić i Domagoj Ostoja. Film je snimala Dubravka Kurobasa, a montirali su ga Eva Vidan i Adrian Vidan, koji ujedno potpisuje i glazbu. Oblikovanje zvuka radili su Jan Tomić i Niko Gulam. Film je nastao u produkciji Sveučilišta Columbia te u koprodukciji Kino Kluba Split. Producentice su Aida Vidan, Eva Vidan, Sylvie Vidan i Morgan Smith.
Cijeli filmski program SEEfesta može se naći na poveznici.