Hrvatski filmovi i projekti na festivalu Black Nights u Tallinnu
Mnoštvo hrvatskih filmova prikazat će se u sklopu ovogodišnjeg, 27. Filmskog festivala Black Nights u Tallinnu. Dvije će manjinske koprodukcije u službenim natjecateljskim programima imati svoje svjetske premijere, a hrvatska produkcija predstavlja se i u industrijskom djelu festivala. Black Nights ove godine posebno ističe filmove i filmaše iz Srbije i susjednih zemalja posebnim fokus programom (Focus Serbia and SEE Neighbours). Festival se održava od 3. do 19. studenog.
Filmski festival u Tallinnu Black Nights (PÖFF), jedan je od najvećih filmskih festivala u sjevernoj Europi koji posjeti oko 80 000 gostiju godišnje. Festival od 2014. posjeduje priznanje FIAPF-a (Međunarodnog saveza udruženja filmskih producenata) za održavanje međunarodnog natjecateljskog programa koji festival stavlja u A kategoriju, zajedno s ostalih 14 festivala u svijetu.
Ovogodišnje izdanje broji čak 16 filmova koji su realizirani u hrvatskoj produkciji ili koprodukciji, uključujući i filmove koji se prikazuju u kratkometražnom pandanu festivala (PÖFF Shorts).
Natjecateljske sekcije uključuje jedan hrvatski film i dvije manjinske koprodukcije.
Dugometražni igrani film Nevena Hitreca, Dnevnik Pauline P. uvršten je u konkurenciju dječjih filmova (Children's Films Competition). Film, koji je nastao pod okriljem kuće Jaka produkcija, temelji se na istoimenom dječjem romanu, ujedno i školskoj lektiri za treći razred osnovne škole, autorice Sanje Polak. Producent filma je Jure Bušić (Jaka produkcija). Dnevnik Pauline P. ujedno je i nominiran za nagradu EFCA (Europski festivali filmova za djecu i mlade) te se tako prikazuje i u sklopu posebnog programa EFCA Competition Programme.
Svjetske premijere
Svjetsku premijeru u sklopu glavnog natjecateljskog programa dugometražnih filmova (Official Selection - Competition) imat će film Živi i zdravi crnogorskog redatelja Ivana Marinovića. Komedija je to o mladenki (Tihana Lazović) koja dva dana prije vjenčanja objavljuje da se ne želi udati.
"Mislim da će film Ivana Marinovića biti podjednako ljubimac i festivalima i publici – topao, duhovit, pametan, zabavan, gorak i sladak istovremeno. Naši glumci Tihana Lazović, Goran Bogdan i Snježana Sinovčić Šiškov sjajni su u filmu i jedva čekam da film vidi i naša publika," rekla je koproducentica filma, Ankica Jurić Tilić (Kinorama).
Film je realiziran u produkciji Adriatic Westerna (Crna Gora), a koproducenti filma, osim Kinorame, Sense Production (Srbija), Analog Vision (Češka), Krug Film (Sjeverna Makedonija) i Spok Film (Slovenija).
U konkurenciji filmova za mlade (International Youth Competition) svjetsku će premijeru imati i film Sunce mamino Koste Đorđevića. Priča prati tjeskobnog tinejdžera Relju koji odlučuje organizirati sprovod svoje bake ne bi li na taj način osvojio srce svoje simpatije Ane. Film je realiziran u koprodukciji s hrvatskom kućom Marinis Media, a koproducentica je Ivana Marinić Kragić.
"Intrigantan je to preokret na koncept klasičnog romantičnog zapleta koji prati autentične protagoniste suvremenog doba. Ovaj je projekt moja druga suradnja s beogradskim redateljem Kostom Đorđevićem te četvrta kolaboracija sa srpskim producentom Milošem Ivanovićem s kojim uvijek rado nanovo surađujem. Scenarij koji će gledatelje držati prikovanima za platno na zanimljiv način pokazuje kako je potreba za kontrolom dio svake ljubavne priče. U njega je uloženo puno vremena i truda te me iznimno veseli što će biti premijerno prikazan upravo na festivalu u Tallinnu," rekla je Marinić Kragić povodom svjetske premijere.
Ostale sekcije
U sklopu programa koji okuplja najzamjećenije naslove sa svjetskih festivala (Best of Festivals) prikazuju se tri manjinske koprodukcije koje su realizirane u koprodukciji s hrvatskom Kinoramom, a čija je koproducentica Ankica Jurić Tilić. Riječ je o filmovima Radnička klasa ide u pakao Mladena Đorđevića koji je svjetsku premijeru imao na Filmskom festivalu u Torontu, zatim o novom uratku Radua Judea, Ne očekuj previše od kraja svijeta, koji se prvi put javnosti predstavio na festivalu u Locarnu, te Lost Country Vladimira Perišića koji se premijerno prikazao na festivalu u Cannesu.
Program posvećenim filmovima za mlade koji su ostavili utisak na festivalske publike i žirije diljem svijeta (Youth Programme) prikazuje manjinsku koprodukciju, dugometražni prvijenac redateljice i scenaristice Une Gunjak Ekskurzija, koji je realiziran u koprodukciji s hrvatskim Nukleus filmom, a čiji je koproducent Siniša Juričić. Film je svjetsku premijeru imao u kolovozu, u sklopu Filmskog festivala u Locarnu, gdje je i osvojio posebno priznanje u programu The Concorso Cineasti del presente.
U sekciji koja uključuje nove filmove autora na neki način povezanih s festivalom u Tallinnu, a koji su već prikazani na svjetskim festivalima (Critics' Pick - Out of Competition), prikazat će se manjinska koprodukcija Promatranje redatelja Janeza Burgera. Hrvatski koproducenti filma su Lana Matić i Boris T. Matić iz Propeler filma. Film su producirali Miha Černec i Jožko Rutar iz produkcijske kuće Staragara.
Program za koji su filmove odabrali kritičari časopisa Screen International (Screen International Critics' Choice) uključuje manjinsku koprodukciju Domaćinstvo za početnike redatelja i scenarista Gorana Stolevskog (koproducentica je Ankica Jurić Tilić, Kinorama).
U dokumentarnoj sekciji (Doc@PoFF) prikazuje se film Dan, 365 sati redateljice Eylem Kaftan iz Turske, čija je koproducentica Sabina Krešić (Fade In).
Fokus program
Fokus program u Tallinnu ove je godine posvećen filmova iz Srbije i susjednih zemalja (Focus Srbija i SEE susjedi), stoga su tu naslovi iz Hrvatske, Crne gore, Sjeverne Makedonije i Slovenije. Program je nastao u suradnji Tallinna s filmskim centrima iz spomenutih zemalja (Filmski centar Srbije, Hrvatski audiovizualni centar, Filmski centar Crne Gore, Agencija za film Sjeverne Makedonija i Slovenski filmski centar).
U fokus programu prikazuju se mnogi, već spomenuti, hrvatski filmovi iz drugih sekcija, kao i najnoviji naslovi iz domaće produkcije, poput Bosanskog lonca Pave Marinkovića i Hotel Pula Andreja Korovljeva. Hrvatski naslovi (uključujući manjinske koprodukcije) iz fokusa su u popisu niže:
- Bosanski lonac, Pavo Marinković
- Ekskurzija, Una Gunjak
- Živi i zdravi, Ivan Marinović
- Hotel Pula, Andrej Korovljev
- Domaćinstvo za početnike, Goran Stolevski
- Lost Country, Vladimir Perišić
- Promatranje, Janez Burger
- Sunce mamino, Kosta Đorđević
- Dnevnik Pauline P., Neven Hitrec
- Radnička klasa ide u pakao, Mladen Đorđević
Cjeloviti popis filmova iz fokus programa pronađite na ovoj poveznici. Povodom ovogodišnjeg fokusa, festival će otvoriti film Čuvari formule Dragana Bjelogrlića.
Uz to, na festivalu u Tallinnu publika će imati priliku pogledati i filmove iz jugoslavenskog Crnog vala, u programu In Focus - Yugoslavian Black Wave. Između ostalog, tu su i radovi Branka Bauera (Tri Ane), Zvonimira Berkovića (Putovanje na mjesto nesreće) i mnogih drugih.
PÖFF Shorts
Četiri hrvatska naslova prikazat će u sklopu međunarodnih natjecateljskih programa Festivala kratkometražnog filma i animacije PÖFF Shorts u estonskom Tallinnu, koji se odvija paralelno s 27. Filmskim festivalom 'Black Nights'. Riječ je o filmovima: Obiteljski portret autorice Lee Vidaković, Haljina za finale autorice Martine Meštrović, Glazbene čarapice autorice Ane Horvat te Y Matee Kovač, koji je dio sekcije Shorts Alternatives.
Industrijski program
U industrijskom djelu festivala, (Industry@Tallinn & Baltic Event), predstavit će se i nekoliko hrvatskih projekata, u raznim sekcijama.
Projekt debitantskog dugometražnog igranog filma autorice Karle Lulić, Ogledalo za slavuja jedan je od samo pet koji će se predstaviti u programu Script Pool. Producentice projekta su Karla Lulić i Jelena Mađarić, a projekt se razvija pod okriljem kuće Dobar film, u koprodukciji Avanpost Media (Rumunjska) i (Delirium Films Srbija). Najprestižnija nagrada programa Script Pool, vrijedna 5.000 eura, dodijelit će se projektu koji ima najviše potencijala za uspješnu realizaciju. Redateljica Karla Lulić također je uvrštena i u selekciju programa Discovery Campusa, koji se usredotočuje na nadolazeće talente na koje industrija treba obratiti pozornost. Na Campusu će redateljica imati priliku za usavršavanjem u svom području rada, uz rad s mentorima i priliku za umrežavanje s ključnim donositeljima odluka.
Na koprodukcijskom sajmu predstavit će se projekt dugometražnog igranog filma Pogana redatelja Davida Kapca i scenarista Andrije Mardešića i Davida Kapca te producentice Ree Rajčić (Eclectica). Koprodukcijski sajam je mjesto okupljanja igranih filmova u razvoju koji traže koproducente, financijere i prodajne agente. Svake godine odabire se oko 15 projekata.
U sekciji za projekte u razvoju, Work in Progress, predstavlja se projekt Obraz crnogorskog redatelja Nikole Vukčevića, uz koji je vezana i hrvatska kuća Embrio Production kao koproducent. "Jako nas raduje što je kvaliteta našeg filma prepoznata da se predstavi na najvišoj svjetskoj razini, čime se lijepo otvara dalji međunarodni put ovog filma", rekao je koproducent projekta, Dario Domitrović. Obraz je jedan od šest projekata iz cijelog svijeta koji se predstavlja u sekciji Work in Progress.
Europski žanrovski forum (European Genre Forum, EGF), jednogodišnji je edukacijski program namijenjen europskim žanrovskim filmašima u usponu. Forum se održava u tri tzv. laboratorija: jedan u organizaciji Fantastic Zagreb Film Festivala (srpanj), jedan za vrijeme festivala Imagine Fantastic Film Festivala u Amsterdamu (studeni) te jedan u sklopu filmskog festivala Black Nights u Tallinnu (studeni). Jedan od projekata koji sudjeluju na Forumu je projekt dugometražnog animiranog fantasy filma Besmrtnik redatelja i scenarista Renata Grgića i Kristijana Petrovića te producenta Vanje Vascaraca (Narrativium).
Filmski festival Black Nights ove godine prikazuje 185 filmova iz 73 zemlje, a paralelni festivali (Youth and Children Festival Just Film i PÖFF Shorts) donose još 51 dugometražni film i 277 kratkometražnih filmova. Na festivalu će 51 naslov imati svjetsku premijeru, a 24 međunarodnu. Black Nights se odvija od 3. do 19. studenog. Više detalja pronađite na službenoj stranici.