Preskoči na glavni sadržaj

Čovjek koji nije mogao šutjeti osvojio 'europskog Oscara'

Film redatelja Nebojše Slijepčevića i producenata Katarine Prpić i Danijela Peka (Antitalent), Čovjek koji nije mogao šutjeti, osvojio je Europsku filmsku nagradu u kategoriji najboljeg kratkometražnog filma! Podsjetimo, film je ujedno i prvi hrvatski "nositelj" canneske Zlatne palme. U kategoriji je bilo nominirano pet naslova iz cijele Europe. Svečana dodjela se održala u subotu, 7. prosinca u švicarskom gradu Luzern.

Čovjek koji nije mogao šutjeti, inače prvi hrvatski film ovjenčan prestižnom canneskom Zlatnom palmom, jedan je od pet naslova koji su bili nominirani za Europsku filmsku nagradu, koju Europska filmska akademija dodjeljuje svake godine. Popis nominiranih kratkometražnih filmova možete pronaći na ovoj poveznici.

"Oduševljen sam, nisam vjerovao da možemo dobiti dvije velike nagrade u jednoj godini. S tim da je ovo posebna nagrada jer ju dodjeljuje struka. Jako sam sretan što su europski glasači prepoznali i nagradili film o čovjeku kojem je humanost i ljudska solidarnost bila ispred nacije ili religije. Mislim da to nije samo pohvala našem filmu, nego i odraz vremena u kojem živimo," izjavio je redatelj Nebojša Slijepčević.

"Sretni smo zbog još jedne velike nagrade za naš film, ponosni na Nebojšu, Gorana i cijelu ekipu filma i zahvalni koproducentima, fondovima te posebno Hrvatskom audiovizualnom centru na podršci filmu te Europskoj fillmskoj akademiji. Nakon Zlatne palme, film Čovjek koji nije mogao šutjeti vidjeli su deseci tisuća ljudi u Hrvatskoj i svijetu; želimo da i ova nagrada pomogne tome da film dođe do još publike," povodom nagrade izjavili su producenti Katarina Prpić i Danijel Pek

"Ovo je ogromno postignuće. Čestitamo od srca autoru Nebojši Slijepčeviću, producentskoj kući Antitalent, njihovim producentskim partnerima te cijeloj ekipi filma Čovjek koji nije mogao šutjeti na ovom povijesnom uspjehu! Osvojiti i cannesku Zlatnu palmu i Europsku filmsku nagradu za film je iznimno postignuće i znači puno kako i samoj ekipi filma, tako i cijeloj filmskoj zajednici, ali i hrvatskoj kulturi općenito. Filmu želimo nastavak zavidnom nizu festivalskih uspjeha, ali i u konkurenciji  za nominaciju za nagradu Oscar Američke akademije filmskih umjetnosti i znanosti," rekao je ravnatelj Hrvatskog audiovizualnog centra, Chris Marcich.

Podsjetimo, u užoj selekciji za nominaciju za Europsku filmsku nagradu bila su još dva hrvatska filma: eksperimentalno-dokumentarni film Valerija Sare Jurinčić (Restart) i eksperimentalno-dokumentarni Radije bih bila kamen autorice i producentice Ane Hušman. Osim toga, u utrci za nominaciju bio je i igrani film nastao u hrvatsko-portugalskoj koprodukciji, Tako te volim redatelja Mária Maceda (Plan 9). 

Kategorija Europski kratkometražni film (European Short Film – Prix Vimeo) organizirana je u suradnji Europske filmske akademije s festivalima diljem Europe. Na svakom od kvalificiranih festivala, neovisni žiri birao je jednog kandidata za utrku za nominaciju za Europsku filmsku nagradu, a sveukupna lista se sastojala od 28 naslova. Kvalificirani festivali nominirali su na kraju pet filmova, a za pobjednika su glasali članovi Europske filmske akademije.

Dodjela Europske filmske nagrade održala se u subotu, 7. prosinca u švicarskom gradu Luzern.

Podsjetimo, u istoj kategoriji europskog Oscara 2015. godine osvojio je hrvatski film Piknik redatelja Jure Pavlovića (Sekvenca), a godinu dana ranije, ta je nagrada pripala hrvatskoj manjinskoj koprodukciji Kokoša redateljice Une Gunjak (Nukleus Film). Uz to, hrvatski glumac Zlatko Burić osvojio je nagradu za najboljeg europskog glumca 2022. godine, za ulogu u filmu Trokut tuge Rubena Östlunda

Čovjek koji nije mogao šutjeti ujedno je i kvalificiran i za nominaciju za nagradu Oscar Američke akademije umjetnosti i znanosti, zahvaljujući Zlatnoj palmi u Cannesu, Grand Prixu koji je osvojio je Međunarodnom filmskom festivalu u Melbourneu, kao i uvrštenju u selekciju festivala Manhattan Short. Osim toga, film je i na listi odabranih filmova koji su u utrci za nominaciju za Nagradu ​César koju dodjeljuje francuska Akademija filmske umjetnosti i tehnike.

Film je dosad prikazan na više od 80 festivala diljem svijeta, uključujući filmski festival u Torontu, Manhattan Short, PÖFF Shorts u Tallinu, Filmski festival u Stockholmu, Festival du Nouveau Cinéma i mnoge druge. Uz sjajan prijem svjetske filmske kritike, na spomenutim je festivalima ovjenčan i brojnim priznanjima, poput Grand Prixa Međunarodnom filmskom festivalu u Melbourneu, nagrade publike na Međunarodnom festivalu Kurzfilmtage Winterthur, nagrade za najbolji film na Euro-Balkan Film Festivalu u Rimu, najboljeg glumca (Goran Bogdan) na Sulmona film festivalu (SIFF), najbolju fotografiju (Gregor Božič) na Filmskom kratkometražnom festivalu u Bukureštu i mnogih drugih.

Film je realiziran pod okriljem kuće Antitalent, a producenti su Katarina Prpić i Danijel Pek. Koproducentice su Katya Trichkova (Contrast Films, Bugarska) i Noëlle Lévénez (Les Films Norfolk, Francuska), a koproducent je Boštjan Virc (Studio Virc, Slovenija).

×
Ova internetska stranica koristi kolačiće (cookies) za potrebe analize statistike posjeta. Pri tome se ne prikupljaju niti obrađuju osobni podaci. Korištenjem stranice prihvaćate i njene uvjete korištenja.