Preskoči na glavni sadržaj

27. Festival slovenskog filma: Obiteljskoj terapiji sedam nagrada; održan panel o koprodukciji sa Slovenijom

Najveći pobjednik ovogodišnjeg, 27. izdanja Festivala slovenskog filma je dugometražni igrani film Obiteljska terapija Sonje Prosenc, koji je nastao u koprodukciji s hrvatskom kućom Wolfgang&Dolly (koproducenti su Tamara Babun i Matija Drniković). Uz to, mnoštvo je hrvatskih manjinskih koprodukcija osvojilo nagrade u raznim kategorijama. Industrijski dio festivala zatvorila je panel rasprava o mogućnostima koprodukcije zemalja šire regije sa Slovenijom, na kojoj je sudjelovao i ravnatelj Hrvatskog audiovizualnog centra, Chris Marcich. 

Obiteljska terapija redateljice i scenaristice Sonje Prosenc osvojila je čak sedam nagrada Vesna i to za: najbolji dugometražni film, najbolji scenarij (Sonja Prosenc), najbolja glavna ženska i muška uloga (Katarina Stegnar i Marko Mandić), najbolja sporedna ženska uloga (Mila Bezjak), najbolja originalna glazba (Boris Benko, Primož Hladnik) i najbolja scenografija (Tajana Čanić Stanković). 

"Film Obiteljska terapija na originalan, odvažan i duhovit način otvara temu disfunkcionalne obitelji i prenosi je u širi društveni kontekst. Riječ je o hrabroj i pronicljivoj satiri koja unosi novi val energije u slovensku kinematografiju", obrazložio je žiri u sastavu Gordan Matić, Olmo Omerzu i Miran Zupanič, koji je filmu dodijelio nagradu Vesna za najbolji dugometražni igrani film. 

Nagradu Vesna za najboljeg sporednog glumca osvojio je hrvatski glumac Krešimir Mikić, za svoju ulogu u slovenskom filmu Čao Bela redatelja Janija Severa. "Minimalnim gestama, bez suvišnih riječi, Mikić stvara lik oca koji kćeri pruža uvjerljivu emotivnu potporu," stoji u obrazloženju žirija. 

Dugometražni pustolovni film za djecu redatelja Klemena DvornikaBlok 5 (Igrišča ne damo!), osvojio je nagradu za posebno dostignuće, jer "ne podcjenjuje publiku i ne boji se na komunikativan i duhovit način progovoriti o angažiranim temama unutar žanra filmova za mlade". Hrvatski koproducenti filma su Katarina Prpić i Danijel Pek (Antitalent). Osim toga, David Hofmann osvojio je nagradu Vesna za najbolju fotografiju, a Katarina Šavs za najbolju kostimografiju. 

Posebno priznanje za fotografiju otišlo je u ruke Gregoru Božiču za rad na hrvatskom kratkometražnog igranom filmu i dobitniku canneske Zlatne palme, Čovjek koji nije mogao šutjeti Nebojše Slijepčevića (Antitalent). 

Dugometražni dokumentarni film Praslovan Slobodana Maksimovića, o životu Zorana Predina, osvojio je nagradu publike, koja mu je dodjelila prosječnu ocjenu 4,91. Film je nastao u koprodukciji s hrvatskom kućom Jaka produkcija (koproducent je Jure Bušić).

Najboljim animiranim filmom Festivala slovenskog filma proglašen je Tri ptičiče redateljice Zarje Menart, koji je realiziran u koprodukciji s hrvatskom kućom Adriatic Animation (koproducent je Draško Ivezić). Osim toga, posebno priznanje osvojila je još jedna hrvatska manjinska koprodukcija - Mačak na vratima autorice Ane Čigon i koproducentice Vanje Andrijević (Bonobostudio). 

Popis svih nagrađenih filmova možete naći ovdje

Festival slovenskog filma nudio je i bogat industrijski program, koji je zatvoren panel raspravom o koprodukcijskim mogućnostima između Slovenije i zemalja iz regije, uključujući i Hrvatsku.

"Zemlje šire regije tradicionalno su najvažniji partneri Slovenije u koprodukcijskoj suradnji. Prema svim statistikama posljednjih godina, Hrvatska i Srbija su na vrhu po broju filmskih koprodukcija sa Slovenijom, a mogućnosti suradnje sve su veće i u široj regiji," ističe Festival.

Ravnatelji filmskih centara iz regije su, u razgovoru s ravnateljicom Slovenskog filmskog centra Natašom Bučar, predstavili mogućnost suradnje i programe potpore u svojim zemljama. Na panelu je, tako, sudjelovao i ravnatelj Hrvatskog audiovizualnog centra, Chris Marcich, a tu su bili i ravnatelji/ce: Grčkog filmskog centra (Athena Kartalou), Filmskog centra Crne Gore (Aleksandra Božović), Bugarskog filmskog centra (Petar Todorov), Srpskog filmskog centra (Ivan Karl) te fonda Furlanije-Julijske krajine (Alessandro Gropplero). 

Ovogodišnji, 27. Festival slovenskog filma održavao se u Portorožu, od 22. do 27. listopada. 

Naslovna fotografija: ekipa filma Obiteljska terapija
Fotografije u tekstu: prizor iz filma Blok 5; panel rasprava o mogućnostima koprodukcije 

×
Ova internetska stranica koristi kolačiće (cookies) za potrebe analize statistike posjeta. Pri tome se ne prikupljaju niti obrađuju osobni podaci. Korištenjem stranice prihvaćate i njene uvjete korištenja.