Frooomov World Media Café o medijskoj pismenosti
U subotu, 25. svibnja, u kinu Europa u Zagrebu održava se cjelodnevno predstavljanje aktivnosti interdisciplinarnog filmsko-obrazovnog programa Frooom, u organizaciji umjetničke platforme Bacači Sjenki, u sklopu čega i World Media Café – diskurzivni susret stručnjaka u području medijske i filmske kulture.
World Media Café inačica je poznate tzv. World Café metode – koja se koristi kada o važnim društvenim temama raspravlja veća skupina ljudi na neformalan način u ležernom i nekompetencijskom okruženju; na jednostavan i kreativan način omogućuje usporedbu razmišljanja i stavova sudionika o pojedinim problemima i njihovim mogućim rješenjima. Frooom je za ovu priliku osmislio četiri teme, na raspravljanje kojih pozivaju stručnjake, kao i zainteresiranu javnost:
– Medijska pismenost (medijska, filmska, informatička i informacijska pismenost); moderira Ana Dokler, urednica portala medijskapismenost.hr Agencije za elektroničke medije i UNICEF-a Hrvatske
– Mediji i film u školi (primjeri, metodologije, praktična i teorijska nastava); moderira Uroš Živanović, voditelj Projekta filmske pismenosti u HAVC-u
– Mediji u svakodnevici (filmska kritika, mediji i manipulacija, lažne vijesti, sigurnost na internetu); moderira Tomislav Mršić, redatelj i nagrađivani filmski autor
– Amaterski film (alat za društvenu angažiranost/uključenost, različita motrišta stvarnosti, provokaciju, inovaciju); moderira Vedran Šuvar iz Kinokluba Zagreb, autor manifesta amaterskog filma
Kako ističu u Frooomu – “svi se često susrećemo s pojmom ‘medijske pismenosti’ i čini se da nam je to zajednička tema, čak štoviše, čini nam se da je i školama upravo medijska pismenost jedan od najvažnijih fokusa djelovanja. O izazovima koji iz takvog djelovanja proizlaze smatramo da bi se trebalo/moglo dublje, češće, drugačije, otvorenije i hrabrije progovarati i možda u kontinuitetu promišljati. Upravo zbog toga želimo potaknuti dijalog i raspravu o nekim važnim pitanjima, primjerice: Što je medijsko opismenjavanje, u kakvoj je ono vezi s filmskim, informatičkim i informacijskim opismenjavanjem? Koliko je medijsko opismenjavanje direktiva ‘odozgo prema dolje’ , a koliko „odozdo prema gore“ nužnost ili potreba? Tko je zapravo kompetentan za provođenje medijskog opismenjavanja? Obuhvaća li termin medijske pismenosti i druge vrste novih pismenosti s kojima se susrećemo u 21. stoljeću? Jesmo li povezani s društvenim mrežama bez cilja, smisla i svjetonazora i kako se tu snalazi i smješta medijsko opismenjavanje?”
Kroz World Media Café svaka od tema raspravit će se u malim grupama, a zaključci će potom biti izneseni na zajedničkom plenumu. Broj mjesta je ograničen, maksimalno 10 po temi/grupi. Svi zainteresirani mogu se prijaviti putem online-obrasca koji se nalazi na ovoj poveznici ili slanjem prijave na e-adresu bacaci.sjenki@gmail.com, uz naznaku preferirane teme. Program se održava u prostorima kina Europa u subotu, 25. svibnja, s početkom u 13:15 te završetkom oko 16 sati.
Raspravi World Media Café prethodit će projekcije filmskih uradaka nastalih u okviru “Frooom! filmske škole za djecu i mlade” tijekom 2018. godine te premijerno predstavljanje filmova Interdisciplinarnog programa medijske pismenosti “Samo nebo nam je granica”, polaznika generacije 54+, financiranog sredstvima Europskog socijalnog fonda.
Organizator događanja je umjetnička platforma Bacači Sjenki, a partneri su Kino Europa, Agencija za elektroničke medije i Hrvatski audiovizualni centar. Više informacija o cjelokupnom programu možete pronaći na Facebook stranici Bacča Sjenki.