VOD platforme i novi Potprogram MEDIA u fokusu okruglih stolova u Puli
U sklopu industrijskog dijela ovogodišnjeg Pulskog filmskog festivala održana su i dva okrugla stolova pod nazivom 'Nova Kreativna MEDIA: Pomaknimo naše granice!' i 'Hrvatska & MEDIA: prije i poslije'. Na prvom je fokus bio na izazovima i mogućnostima novog Programa Kreativna Europa i na primjeni Europske direktive o audiovizualnim medijskim uslugama. Drugi okrugli stol, namijenjen korisnicima, bavio se konkretnim aspektima novog Programa. Moderatorica okruglog stola te predavačica drugog događanja bila je Martina Petrović, voditeljica DKE – Ureda Media Hrvatske.
S namjenskim proračunom većim od 2,4 milijarde eura, a koji podrazumijeva trenutačnih 1,8 milijardi eura te dodatnih 0,6 milijardi eura, novi će Program Kreativna Europa 2021. – 2027. nastaviti promovirati kulturne i jezične raznolikosti, kulturnu baštinu i konkurentnost te omogućiti kulturnim i kreativnim organizacijama, kao i njihovim profesionalcima zajedničko stvaranje i prekograničnu suradnju, s ciljem dosezanja šire publike, baveći se trenutačnim društvenim pitanjima te posebno podržavajući nove umjetnike.
Osim izazova vezanih uz novi Program, a posebno onih za 'manje' države članice, govornici u sastavu Krešimir Partl (državni tajnik pri Ministarstvu kulture i medija RH), Luís Chaby Vaz (predsjednik EFAD-a i ICA-e) i Christopher P. Marcich (ravnatelj Hrvatskog audiovizualnog centra), dotakli su se i nove direktive vezane uz VOD (Video On Demand) platforme koje već sada uzimaju veliki dio kolača kinima i nakladnicima.
Svi prisutni slažu se da bi se penetracija takvih platformi na europsko tržište trebala zakonski regulirati na način da daju doprinos i lokalnoj nezavisnoj proizvodnji. Taj dio je ostavljen državama EU-a te su u prednosti one 'veće'. Svi sudionici okruglog stola smatraju da bi Europska komisija trebala postaviti bolje temelje za ravnopravnost svih država članica. Naime, prema novoj direktivi, svi pružatelji usluga na zahtjev, uz ostalo, bi trebali poštovati i obaveze poput nameta i investicijskih obaveza koje im postave pojedine zemlje.
Državni tajnik pri Ministarstvu kulture i medija RH Krešimir Partl tom je prilikom najavio kako je Ministarstvo kulture i medija, na traženje ravnatelja HAVC-a Chrisa Marcicha, u prijedlog zakona o elektroničkim medijima koji je trenutno u postupku pred Vladom RH ugradilo obvezu od 2 posto nameta svim pružateljima usluga na zahtjev HAVC-u i još dva posto investicijske obveze kada pređu određeni prag zarade na teritoriju naše zemlje.
Predsjednik EFAD-a (Europske udruge ravnatelja filmskih fondova i centara) i ICA-e (Portugalskog nacionalnog filmskog centra) Luís Chaby Vaz kaže kako je taj postotak u Portugalu na razini od 1 posto nameta i 4 posto investicija. Ističe i kako je put do tog dogovora bio težak te dodaje kako su u sam zakon uvrstili i obavezu evaluacije i eventualne promjene istog nakon dvije godine.
U fokusu drugog događanja 'Hrvatska & MEDIA: prije i poslije' bili su novi pozivi Potprograma MEDIA 2021. – 2027. Predstavljene su ključne smjernice poziva Potprograma MEDIA s fokusom na razvoj filmova i televizijskih djela, usavršavanje, pristup filmskim sajmovima, ali i jednako tako odgovoriti na pitanja vezana uz distribuciju i cirkulaciju europskih filmova, kao i ona koja su vezana uz nove pilot-projekte u audiovizualnom sektoru.
Potprogram MEDIA će i dalje imati ključnu ulogu u razvoju nezavisnih europskih koprodukcija, cirkulaciji audiovizualnih djela i konkurentnosti sektora. Međutim, trebao bi ispuniti i snažna očekivanja europskog audiovizualnog sektora koji trenutačno prolazi velike strukturne promjene zbog pandemije bolesti COVID-19. U sklopu navedenog događanja predstavljena je i brošura u formi videozapisa hrvatskog sudjelovanja u Potprogramu MEDIA 'Ovako MI to radimo! 2014. – 2020.' s fokusom na hrvatske rezultate i ukupan osigurani iznos od 7 milijuna eura.
Naslovne fotografije: sudionici događanja 'Nova Kreativna MEDIA: Pomaknimo naše granice!'; vizual događaja 'Hrvatska & MEDIA: prije i poslije'