Preskoči na glavni sadržaj

Svjetske premijere filmova Ne očekuj previše od kraja svijeta Radua Judea i Ekskurzija Une Gunjak uskoro na Filmskom festivalu u Locarnu

Novi film rumunjskog redatelja Radua Judea, Ne očekuj previše od kraja svijeta, koji je realiziran u koprodukciji s hrvatskom Kinoramom, svjetsku će premijeru imati u sklopu međunarodnog natjecateljskog programa. Uz to, svoju prvu projekciju u konkurenciji Locarna doživjet će i debitantski dugometražni film Ekskurzija redateljice Une Gunjak, koji također nastaje u manjinskoj hrvatskoj koprodukciji (Nukleus Film). Filmski festival u Locarnu održava se od 2. do 12. kolovoza. 

"Radu Jude je ponovno napravio originalan i drzak film i ne čudi me selekcija u glavni program ovog izvrsnog festivala. Ponovno se poigrao žanrovima, tonalitetima, stilovima i ponovno je aktualan, direktan i beskompromisan u tome što želi reći. Drago mi je da se nakon suradnje na prošlom filmu, uspješnici 'Baksuzno bubanje ili bezumni pornić', odlučio raditi s istim autorima iz Hrvatske, a nadam se da će i ovaj film biti jednako uspješan kao i prošli," rekla je tim povodom Ankica Jurić Tilić, koproducentica filma Ne očekuj previše od kraja svijeta.

Film će svjetsku premijeru imati 4. kolovoza u sklopu međunarodnog natjecateljskog programa (Concorso internazionale), u sklopu kojeg se prikazuje 17 naslova iz cijelog svijeta. Filmovi se natječu za glavnu nagradu Pardo d'oro te za još tri nagrade (popis nagrada i filmova nalazi se ovdje). 

Polazeći od istinite priče o pripremi i snimanju, po mnogočemu diskutabilnog, filma o zaštiti na radu, film Radua Judea analizira odnose pojedinca i multinacionalnih tvrtki novog rumunjskog kapitalizma. Priča je to o ekonomiji i kinematografiji.

Uz koproducenticu Ankica Jurić Tilić, hrvatski dio ekipe čine i skladatelji Jura Ferina i Pavao Miholjević te tonski snimatelj Hrvoje Radnić. 

Film Ne očekuj previše od kraja svijeta nastao je u produkciji rumunjske kuće 4 Proof Film, u koprodukciji s kućama Paul Thiltges Distributions (Luksemburg), Les Films d’Ici (Francuska), Kinorama (Hrvatska) i microFILM (Rumunjska), uz potporu, između ostalih, i Hrvatskog audiovizualnog centra te Eurimagesa. 

U Locarnu svjetsku će premijeru imati još jedna manjinska hrvatska koprodukcija. Riječ je o debitantskom dugometražnom igranom filmu redateljice i scenaristice Une Gunjak, Ekskurzija, a bit će prikazan u nekoliko termina od 4. do 6. kolovoza. 

"Ekipa filma 'Ekskurzija' je presretna što će film otvoriti program 'Cineasti del Presente' Locarno Film Festivala, to je velika čast i odgovornost za sve nas, a za mene divan način da se odužim na povjerenju svojim producentima, svojoj ekipi i glumcima, te tijelima koji su vjerovali u ovaj film i podržali ga. Presretna sam što nakon 'Kokoške', Nukleus Film i ja imamo još jedan film koji predstavljamo skupa," rekla je tim povodom Una  Gunjak. 

Koproducent filma Siniša Juričić dodaje:

"Posebno se zahvaljujem sjajnim suradnicima - kostimografkinji Katarini Pilić te Karli Folnović koja je odradila kontinuitet, ali i HAVC-u koji je podržao film. Na ovom smo filmu radili sa sjajnim regionalnim producentima koji su osigurali da Una Gunjak napokon dobije priliku koju odavno zaslužuje."

U filmu Ekskurzija riječ je o djevojci Iman koja privlači pažnju starijeg dečka, dok se njen deveti razred priprema za maturalac. Nakon što se poslije igre istine i izazova po školi proširi glasina da je Iman trudna i to ugrozi ekskurziju, Iman se nađe u oluji očekivanja i ograničenja, a događaji koje je izazvala izmiču kontroli.

Glavne uloge u filmu ostvarili su Asja Zara Lagumdžija i Nađa Spaho, Maja Izetbegović, Mediha Musliović, Izudin Bajrović Muhamed Hadžović. Film je nastao po scenariju i u režiji Une Gunjak, a ostatak autorske ekipe filma čine direktor fotografije Matthias Pilz, montažerka Clémence Diard, scenografkinja Emina Kujundžić, kostimografkinja Katarina Pilić, kasting direktorica Timka Grin, dizajner zvuka Igor Čamo, kompozitor Draško Adžić i majstorica maske Lamija Hadžihasanović-Homarac. Producenti filma su Amra Bakšić Čamo i Adis Đapo (SCCA/pro.ba) a koproducenti: Nukleus film (Siniša Juričić), Baš Čelik (Jelena Mitrović), Salaud Morisset (François Morisset) i Mer Film (Gary Cranner).

Film je realiziran kao koprodukcija šest zemalja – Bosna i Hercegovina, Hrvatska, Srbija, Francuska, Norveška i Katar, a podržali su ga Fondacija za kinematografiju Sarajevo, Ministarstvo kulture i sporta KS, HAVC, Filmski centar Srbije, Sorfond, Doha Film Institute, Hubert Bals Fund i Eurimages.

Program u sklopu kojeg se prikazuje Ekskurzija, Cineasti del presente, posvećen je prvim i drugim filmovima najzanimljivijih novih autora, a broji 15 naslova. Filmovi se natječu za pet nagrada.

Una Gunjak rođena je i odrasla u Sarajevu, Bosna i Hercegovina. Studirala je u Italiji i Velikoj Britaniji, gdje je magistrirala montažu na Nacionalnoj filmskoj i TV školi u Londonu. Radi kao montažerka, scenaristica i rediteljica. Njen kratkometražni film Kokoška snimljen 2014. premijerno je prikazan na Tjednu kritike filmskog festivala u Cannesu, osvojio je Europsku filmsku nagradu za najbolji kratki film 2014. i prikazan je u međunarodnom natjecanju Sundance Film Festivala. Prikazan je sveukupno na 270 drugih festivala diljem svijeta, osvojivši više od 70 nagrada. Njezin kratkometražni film Salamat iz Njemačke, snimljen u sklopu inicijative Lebanon Factory, premijerno je prikazan u programu Quinzaine des Cinéastes Filmskog festivala u Cannesu. Una je izabrana i za Cinefondation Residence u Cannesu i program FeatureLab Torino Film Laba. Trenutno razvija svoj drugi dugometražni projekat Melissi je pukao film, radi kao konsultant za montažu na programu First Cut Lab i priprema se za snimanje serije Komar Timura Makarevića, gdje će režirati dio prve sezone.

Filmski festival u Locarnu jedan je od najdugovječnijih i najznačajnijih europskih festivala, a odlikuje ga otkrivanje nadolazećih filmskih talenata i trendova. Više o festivalu možete saznati na službenoj stranici

×
Ova internetska stranica koristi kolačiće (cookies) za potrebe analize statistike posjeta. Pri tome se ne prikupljaju niti obrađuju osobni podaci. Korištenjem stranice prihvaćate i njene uvjete korištenja.