Preskoči na glavni sadržaj

Počeo Europski koprodukcijski sajam videoigara

Na Europskom koprodukcijskom sajmu za videoigre sudjelovat će preko 40 izabranih studija iz pet europskih zemalja. 

Nakon tri francusko-njemačka koprodukcijska sajma održana uz potporu ARTE France, Grada Strasbourga i Francusko-njemačkog ureda za mlade (OFAJ-DFJW), SpielFabrique (njemačko-francuski program za mlade poduzetnike u gaming industriji) proširuje sajam izvan granica Francuske i Njemačke, na tri druge europske zemlje: Belgiju, Hrvatsku i Španjolsku, zahvaljujući potpori Hrvatskog audiovizualnog centra (HAVC), Audiovizualnog fonda Flandrije (VAF), Valonskog udruženja igara (Walga) i španjolskog Ministarstva kulture i sporta.      

Poziv za sudjelovanje na koprodukcijskom sajmu zatvoren je 18. travnja 2021. Preko 40 nezavisnih studija prijavilo je svoje projekte i odabrano je za sudjelovanje na Europskom koprodukcijskom sajmu za videoigre. Timovi koji sudjeluju na sajmu dijele se u dvije kategorije: "nositelji projekta", koji će svoje projekte videoigara predstaviti na pitchingu kako bi pronašli koproducente, i "tražitelji projekta", koji će svoje znanje i iskustvo ponuditi drugim studijima u svojstvu koproducenata. 

Timovi odabrani za sudjelovanje na sajmu sudjeluju u programi koji će se sastojati od nekoliko sastanaka i događanja. Pripreme za program s odabranim timovima su već počele, a prvi službeni susret bit će online događanje namijenjeno pronalasku partnera, koje će se održati 29. i 30. lipnja 2021, s ciljem identificiranja potencijalnih budućih koproducenata. Projekti koji u lipnju uspiju pronaći koproducenta pod mentorstvom SpielFabriquea pripremat će se za koprodukcijski sajam koji će se održati 15. i 16. studenog u prostorijama ARTE-a u Strasbourgu. Tijekom završnog događanja svi koprodukcijski projekti sudjelovat će u pitchingu pred panelom europskih sponzora, izdavača i stručnjaka.     

U okviru koprodukcije, studiji zajednički razvijaju igre, dijeleći sve od prihoda do vrijednosti i motivacije, te radom na zajedničkom projektu obje strane doprinose vještinama koje se međusobno nadopunjuju. Koprodukcije im omogućuju potrebna znanja i financiranje dijela zajedničkog projekta putem pristupa javnom novcu iz matične zemlje koprodukcijskog partnera. Nastupajući zajedno razvojni timovi stječu bolje prilike za pristup daljnjim izvorima financiranja i plasman na tržište.  

"Smatramo da je koprodukcija odličan način da europski nezavisni studiji ojačaju svoj položaj na tržištu u nastupu prema privatnim ulagačima i izdavačima," rekao je suosnivač SpielFabriquea, Thierry Baujard

SpielFabrique je tvrtka sa središtem u Njemačkoj kojoj je cilj doprinjeti razvoju i jačanju europske industrije videoigara. 

×
Ova internetska stranica koristi kolačiće (cookies) za potrebe analize statistike posjeta. Pri tome se ne prikupljaju niti obrađuju osobni podaci. Korištenjem stranice prihvaćate i njene uvjete korištenja.