Hrvatski naslovi na Međunarodnom festivalu animiranog filma u Ottawi
Međunarodni festival animiranog filma u Ottawi održat će se online od 23. rujna do 4. listopada, a u natjecateljskim programima prikazuju se dva hrvatska filma. Riječ je o VR projektu Dislokacije Veljka Popovića i Milivoja Popovića koji će na festivalu imati svoju svjetsku premijeru te o animiranom filmu Cockpera Kate Gugić.
Dislokacije Veljka Popovića i Milivoja Popovića svjetsku će premijeru imati u natjecateljskom programu VR radova 42. izdanja Međunarodnog festivala animiranog filma u Ottawi, koji se ove godine izvanredno odvija online.
"Međunarodni festival animiranog filma u Ottawi (OIAF) je za nas posebno važan. Ne samo zbog svog prestiža, već i zbog pažljivo kurirane selekcije od strane Chrisa Robinsona, umjetničkog ravnatelja festivala. Biti dio službene konkurencije na OIAF-u je savršen početak festivalskog života našeg filma, nakon što je, ranije ove godine, bio uvršten kao dio Preview programa u Annecyju," rekli su tim povodom autori Veljko i Milivoj Popović.
VR projekt Dislokacije sagledava stanje straha i nevjerice. Proučava unutarnje procese koji se u takvu trenutku razvijaju i prikazuje osobu gurnutu u ekstremnu situaciju – situaciju dislokacije. Film prati protagonista kroz različite lokacije – plažu na obali Grčke, pustinju kakva se može naći na granici Meksika i Amerike te šumu na Balkanu, putujući ujedno i u um svog protagonista – u sjećanja na izgubljeni život koja blijede
Režiju, scenarij, montažu i dizajn potpisuju Veljko Popović i Milivoj Popović, koji je je i glavni 3D modeler. Animaciju i 3D modeliranje radili su Božo Balov i Gordan Mihalec. Za oblikovanje zvuka bio je zadužen Boris Stanić, a za glazbu Thomas Cappeau. Ulogu u projektu tumači Alen Čelić.
Dislokacije nastaju u produkciji hrvatskog Prime Render studija te koprodukciji francuske kuće Bagan Films. Producenti su Veljko Popović i Milivoj Popović, a koproducenti Patrick Hernandez i Veronique Siegel.
Za distribuciju je zadužen Bonobostudio, koji je ujedno i prodajni zastupnik, a VR projekt nastao je uz potporu Hrvatskog audiovizualnog centra te Grada Splita.
Osim Dislokacija, na festivalu se prikazuje i hrvatski animirani film Cockpera Kate Gugić, u sklopu natjecateljskog programa studentskog filma.
Kata Gugić film je režirala, za njega napisala scenarij, radila animaciju, dizajn i pozadine. Osim toga, film je i snimila te montirala. Kompoziting je radila Matea Kovač, a glazbu Vjeran Šalamon, koji je oblikovao i zvuk. Glasove likovima daju David Šeb, Max Hozić i Lucija Jelušić.
Film nastaje u produkciji Akademije likovnih umjetnosti u Zagrebu, te u koprodukciji Zagreb filma. Producent je Tomislav Buntak, a koproducent Vinko Brešan.
Cockpera je humoristična animirana opera nadahnuta Ezopovom basnom, a dosad je prikazana na Flipbook Film Festivalu u Skopju, na kojem je osvojila nagradu za najbolji studentski film, Festivalu kratkometražnog filma u Ljubljani FeKK, s kojeg se 'vratila' s posebnim priznanjem žirija, Međunarodnom festivalu animiranog filma u Hirošimi, Međunarodnom festivalu animiranog filma Supertoon te mnogim drugima, uključujući i nadolazeći Animafest Zagreb (Natjecanje studentskog filma i Natjecanje hrvatskog filma).
U sklopu natjecateljskih programa ovogodišnjeg izdanja festivala u Ottawi prikazat će se 92 kratkometražna filma, uključujući VR projekte i animirane serijale, te šest dugometražnih. Za festival se prijavilo 1 950 radova iz 84 zemlje. Popis svih selektiranih filmova možete pronaći ovdje.
Filmovi će za vrijeme trajanja festivala biti dostupni putem live streaminga te VOD (video na zahtjev) platforme. Nakon projekcija, gledatelji će moći sudjelovati i na Q&A sesijama s autorima filmova.
Sve detalje o Međunarodnom festivalu animiranog filma u Ottawi možete pronaći na službenoj stranici.
Naslovne fotografije: vizual Međunarodnog festivala animiranog filma u Ottawi; scene iz filmova Dislokacije, Cockpera