Preskoči na glavni sadržaj

18. Motovun Film Festival: Nagrada '50 godina' Rajku Grliću, Maverick Jerzyju Skolimowskom

Na osamnaestom izdanju Motovun Film Festivala, koji će se održati od 25. srpnja do 2, kolovoza, nagrada '50 godina' bit će dodijeljena redatelju Rajku Grliću, dok će nagrada Maverick biti uručena poljskom redatelju Jerzyju Skolimowskom.

Nagrada '50 godina' svake se godine dodjeljuje jubilarcima koji su pola stoljeća (dakle, cijeli svoj radni vijek) posvetili umjetnosti pokretnih slika. Ove godine nagrada odlazi u ruke našeg cijenjenog redatelja Rajka Grlića, koji je kao umjetnički direktor osmislio i predao prvu nagradu '50 godina' na Motovun Film Festivalu 1999. godine.

Rajko Grlić rođen je u Zagrebu 1947. godine, a režiju je diplomirao na FAMU u Pragu. Još kao srednjoškolac 1964. godine snimio je svoj prvi amaterski kinoklubaški film Cigla, a u sljedeće tri godine svojim je amaterskim naslovima osvojio više od 20 nagrada. Debitirao je filmom Kud puklo da puklo 1974. godine, a zatim snima Bravo maestro koji je prikazan službenoj konkurenciji festivala u Cannesu. Kao redatelj i koscenarist potpisuje i dugometražne filmove Samo jednom se ljubi, koji je uvršten u program Un Certain Regard Filmskog festivala u Cannesu, zatim U raljama života, Za sreću je potrebno troje, Čaruga, Josephine, Karaula, Novo, novo vrijeme i Neka ostane među nama. Snimao je i kratkometražne filmove, dokumentarce i televizijske serije, pisao scenarije za druge i sebe, bio producent te dvanaest godina umjetnički direktor Motovun Film Festivala. Grlić je gotovo četvrt stoljeća predavao i filmsku režiju na američkim sveučilištima, da bi se skrasio kao "eminent scholar" Univerziteta u Ohiju, gdje  je stvorio didaktički CD-rom How to Make Your Movie, multimedijalni udžbenik nagrađen na najprestižnijim svjetskim festivalima novih medija.  

Povodom nagrade koja će mu biti dodijeljena u Motovunu, Klasik TV će od 25. do 29. srpnja svaki dan u ponoć prikazivati Grlićeve filmove, i to Kud puklo da puklo, Bravo maestro, U raljama života, Samo jednom se ljubi i Novo, novo vrijeme. Publika festivala će pak vidjeti film Čaruga, snimljen 1991. godine.

Motovunski Maverick Jerzy Skolimowski, Elia Suleiman počasni gost

Nagrada Maverick, namijenjena autorima koji su individualnošću, slobodnim duhom i inovativnošću širili ili šire granice filmskog izričaja, dodjeljuje se ove godine Jerzyju Skolimowskom, filmskom redatelju, scenaristu, dramatičaru, glumcu, slikaru i pjesniku. Skolimowski je rođen 1938. godine, a kao scenarist debitirao je 1960. godine u prvijencu Romana Polanskog Nož u vodi. Godine 1964. režirao je dugometražni prvijenac Lični opis (Rysopis) te odlazi u Veliku Britaniju, a potom u SAD gdje snima filmove koji su bili i ostali čudan hibrid "istoka" i "zapada": nerijetko žanrovski, često čak i "pulp". Početkom devedesetih, Skolimowski se povukao iz filma i posvetio slikarstvu, da bi se 2010. vratio režiranju filmom Četiri noći s Anom, meditativnom studijom o osamljenosti i čežnji.

Skolimowski je osvojio mnoge prestižne filmske nagrade, uključujući Grand prix Festivala u Bergamu (Barrier, 1966.), Zlatnog medvjeda u Berlinu (Polazak, 1967.), nagradu žirija u Cannesu (The Shout, 1978.) Za film Ruke u vis! (Hands Up!), koji je bio dugo bunkeriran, osvojio je nagradu novinara na Festivalu u Gdansku 1981. godine. Posebnu nagradu žirija na Venecijanskom festivalu dobio je dva puta - 1985. za Svjetionik (The Lightship) te 2010. godine za film Ubojstva iz nužde (Essential Killing). Skolimowski se nerijetko pojavljuje u svojim filmovima, a glumačke izazove i dalje rado prihvaća, pa je tako zadnju ulogu ostvario u superherojskom filmu Osvetnici (Avengers) iz 2012. godine.

Skolimowski će nagradu preuzeti osobno, a na Motovunu će se moći pogledati dva njegova ostvarenja.

Također, počasni gost 18. Motovun Film Festivala bit će palestinski redatelj s pariškom adresom Elia Suleiman. Suleimanovi filmovi nagrađivani su na najznačajnijim svjetskim festivalima, od Cannesa do Venecije, a najpoznatiji je Divine Intervention iz 2002., crnohumorna nadrealna komedija o Palestincu iz Nazareta koji, da bi posjetio svoju djevojku iz Ramallaha na Zapadnoj obali, mora proći nekoliko kontrolnih točaka. Suleimanova ostvarenja na duhovit način prikazuju svakodnevni život u Palestini, progovarajući o apsurdnostima sukoba Izraela i Palestine. Njegov rad uspoređuju s filmovima Jacquesa Tatija i Bustera Keatona, a među značajnim utjecajima spominje se i teoretičar postkolonijalizma Edward Said, s kojim je surađivao dok je živio u New Yorku.

Naslovne fotografije: Rajko Grlić, Jerzy Skolimowski (photo by: Adam Kozak)

×
Ova internetska stranica koristi kolačiće (cookies) za potrebe analize statistike posjeta. Pri tome se ne prikupljaju niti obrađuju osobni podaci. Korištenjem stranice prihvaćate i njene uvjete korištenja.